GR News
GR News
GR News
Sportowa rywalizacja w TOYOTA GR CUP przyspiesza. Druga runda markowego pucharu Toyoty na torze Silesia Ring

 

Sportowa rywalizacja w TOYOTA GR CUP przyspiesza. Druga runda markowego pucharu Toyoty na torze Silesia Ring

TOYOTA GAZOO Racing Polska zapewnia miłośnikom sportowej jazdy nieprzerwaną dawkę emocji. Rozegrana 29 czerwca na torze Silesia Ring druga runda TOYOTA GR CUP wyłoniła kolejnych zwycięzców w imprezach track day. A już 1-14 lipca uczestnicy walczący w TOYOTA GR CUP DIGITAL będą ścigać się na wirtualnej wersji legendarnego toru Laguna Seca.

TOYOTA GR Cup to serie zawodów adresowane do miłośników sportowych samochodów marki Toyota i Lexus, prowadzone w dwóch formatach. W sporcie samochodowym rywalizacja kierowców odbywa się na profesjonalnych torach wyścigowych podczas cykli zawodów track day, a w e-motorsporcie uczestnicy konkurują ze sobą w TOYOTA GR CUP DIGITAL w grze Forza Motorsport.

Wyścigowy weekend z TOYOTA GR CUP
Drugą rundę TOYOTA GR CUP 2024 rozegrano na nowoczesnym torze Silesia Ring wspólnie z zawodami Race Cup i Classicauto Cup. W ostatni weekend czerwca dopisała frekwencja ponad 120 uczestników. Kierowcy w autach marki Toyota byli najliczniej reprezentowani na torze, ale musieli zmierzyć się z mocną konkurencją. Wyzwaniem okazała się także upalna słoneczna pogoda, wystawiając na próbę podzespoły samochodów i ich opony na rozgrzanym asfalcie.

W 2. rundzie TOYOTA GR CUP wzięły udział wszystkie trzy modele z linii GR. Zarówno sportowy hatchback GR Yaris, jak i gran turismo GR Supra oraz coupe GR86 rywalizowały ze sobą na tej samej trasie. Była to dobra okazja do porównania w jednym miejscu trzech bardzo różnych sportowych aut o odpowiednio rajdowym, wyścigowym i driftingowym rodowodzie.

W grupie GR YARIS CUP drugie zwycięstwo w sezonie odniósł Dariusz Kośmider, umacniając się na pozycji lidera. Na drugim miejscu podium stanęła Monika Kalarus, zwyciężając także w klasie GR Yaris Stock Cup dla aut z minimalną ilością modyfikacji. Trzeci wśród GR Yarisów był Paweł Jamiołkowski.

 

W grupie GR OPEN CUP rywalizacja toczyła się pod dyktando GR Supry, najmocniejszego modelu z linii GR. Swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł Łukasz Leśniewicz, przed drugim Mariuszem Miąsko i trzecim Ireneuszem Ludwiniakiem. GR Supry okazały się niezwykle konkurencyjne w stawce najszybszych samochodów, ustępując tylko dwóm dużo mocniejszym autom klasy GT3 i profesjonalnej wyścigówce z otwartym nadwoziem.

Na torze nie zabrakło również klasycznych modeli japońskiej marki, które do dziś z powodzeniem startują w wyścigach i rajdach. Wśród klasyków i youngtimerów Toyoty w grupie Race & Fun najszybszy był Kajetan Jaszczak, przed Dariuszem Mrokiem i Karolem Miodyńskim. Jaszczak zwyciężył także w klasie Hachi-Roku dla wyjątkowej rodziny modeli AE86, GT86 i GR86. Z kolei w klasie Time-Attack dla aut marki Toyota i Lexus o pojemności silnika do 3 litrów triumfował Miodyński w bardzo szybkiej Toyocie MR2 3. generacji.

Następna runda TOYOTA GR CUP odbędzie się 13 lipca na Moto Park Ułęż.

Rozpoczynamy TOYOTA GR CUP DIGITAL 2024
W poniedziałek 1 lipca rozpoczęły się zmagania w TOYOTA GR CUP DIGITAL, oficjalnym cyklu imprez digital motorsport, realizowanym pod szyldem TOYOTA GAZOO Racing Polska. Fani e-sportu i sportowych samochodów Toyoty po raz kolejny spotkają się na torze, by walczyć o mistrzowskie tytuły.

„Okres letni obfituje w liczne wydarzenia dla miłośników sportowych aut Toyoty, w szczególności kultowych modeli z linii GR. Fani GR Yarisa, GR Supry czy Toyoty GR86 mogli spotkać się już na torze i walczyć o pierwsze punkty w TOYOTA GR CUP. Teraz przyszedł także czas na wirtualne ściganie w TOYOTA GR CUP DIGITAL” – skomentował Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe.

Drugi sezon markowego pucharu zainaugurowała rywalizacja na wirtualnym odpowiedniku legendarnego amerykańskiego toru Laguna Seca. Uczestnicy do dyspozycji mają szybką wyścigową nitkę o długości 3,6 kilometra z 11 wyjątkowymi zakrętami charakteryzującymi się znacznymi zmianami wysokości. W szczególności rozpoznawalny jest opadający w dół zakręt „Corkscrew”, jeden z najsłynniejszych zakrętów w światowym motorsporcie.

Rywalizację w rundzie podzielono na dwa etapy i w każdym z nich uczestnicy poprowadzą Toyotę GR Supra. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym, trwającym od 1 do 10 lipca, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w formule time attack. Ta część rywalizacji odbywa się indywidualnie i zadaniem każdego z uczestników jest wykręcenie jak najszybszego czasu okrążenia.

Kwalifikacje wyłonią 15 kierowców z najlepszymi czasami, którzy spotkają się na torze 14 lipca w 45-minutowym wyścigu finałowym, rozgrywanym na zasadach zbliżonych do realnych wyścigów. Uczestnicy, którzy zdobędą pierwsze trzy pozycje w wyścigu finałowym 1. rundy, awansują do rozgrywanego w październiku wielkiego finału.

Kalendarz TOYOTA GR CUP DIGITAL 2024 składa się z sześciu rund zakończonych wielkim finałem. Bezpośrednio po zakończeniu zmagań na torze Laguna Seca, uczestnicy pucharu przeniosą się na wirtualny odpowiednik południowoafrykańskiego toru Kyalami, gdzie już 15 lipca rozpocznie się 2. runda pucharu.