GR News
GR News
GR News
GR Super Sport Concept - hybrydowy supersamochód Toyoty

 

GR Super Sport Concept - hybrydowy supersamochód Toyoty

Na Tokio Auto Salon 2018 Toyota zaprezentowała hybrydowy supersamochód bazujący na bolidach LMP1 - GR Super Sport Concept. Czy wyposażona w napęd Toyota Hybrid System – Racing konstrukcja jest zapowiedzią wyczynowego auta, które wyjedzie na ulice?

Toyota GR Super Sport Concept widziana z boku

Podobieństwo do bolidów startujących w Le Mans nie jest przypadkowe

Z toru wyścigowego na drogę publiczną

Od 2012 roku Toyota rozwija własne bolidy LMP1 startujące w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych, w tym także w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Przez lata firma opracowała kolejne hybrydowe wyścigówki - modele TS030 Hybrid, TS040 Hybrid i TS050 Hybrid. Toyota podkreśla, że starty w WEC nie służą jedynie sportowej rywalizacji, lecz także opracowywaniu rozwiązań wykorzystywanych ostatecznie w samochodach drogowych. W czasie konferencji prasowej podkreślił to Shigeki Tomoyama, prezydent Toyota Gazoo Racing. „Celem jest nie tylko wygrywanie, lecz przyczynianie się do rozwoju wiodącej na świecie technologii hybrydowej i pojazdów elektrycznych” – mówił prezentując koncept GR Super Sport na Tokio Auto Salon 2018.

Toyota GR Super Sport Concept bez nadwozia
Pod nadwoziem konceptu kryją się elementy bolidu TS050

Hybryda o wielkiej mocy

Jak podkreślono w czasie prezentacji, wiele części Toyoty GR Super Sport pochodzi z bolidu TS050 Hybrid. Auto napędzają benzynowy motor V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wyposażony w dwie turbosprężarki oraz silniki elektryczne. Całkowita moc układu to imponujące 1 000 koni mechanicznych. Hybryda utrzymuje kontakt z podłożem dzięki kołom o średnicy 18, otoczonymi oponami w rozmiarze 330/710 R18. W Toyocie GR Super Sport nie uświadczymy klasycznych lusterek – zastąpiły je bowiem kamery.

Toyota GR Super Sport Concept
Brak lusterek sprawia, że nadwozie GR Super Sport Concept jest jeszcze bardziej opływowe

Aerodynamika rodem z WEC

Konstruktorzy z Toyota Gazoo Racing nie zapomnieli o odpowiedniej aerodynamice. Uwagę zwracają pokaźnych rozmiarów splitter widoczny z przodu, a także równie okazały dyfuzor z tyłu, któremu dodatkowo towarzyszy wielkie skrzydło. Jakby tego było mało, podwójny wydech jednostki spalinowej umieszczono bezpośrednio na grzbiecie pojazdu. Sylwetka auta wyraźnie podkreśla jego wyścigowe korzenie.

Tył Toyoty GR Super Sport Concept
Uwagę zwracają przede wszystkim wielkie skrzydło i wysoko umieszczony podwójny wydech

Czy GR Super Sport wejdzie do produkcji?

Hybrydowy supersamochód Toyoty o mocy 1 000 koni mechanicznych mknący po ulicy? Takiego widoku życzyłby sobie niejeden fan motoryzacji. Musimy pamiętać, że GR Super Sport jest jedynie samochodem koncepcyjnym. Nie jest jednak powiedziane, że podobne auto nie doczeka się wersji produkcyjnej. Słowa prezydenta Toyoty - Akio Toyody - sugerują, że japońska marka zastanawia się nad skonstruowaniem ekstremalnej hybrydy, która wyjedzie na drogi publiczne.