GR News
GR News
GR News
Ott Tänak wygrywa Rajd Finlandii

 

Ott Tänak wygrywa Rajd Finlandii

Toyota zdominowała podium Rajdu Finlandii, ósmej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata 2018. Na rodzimej ziemi dla zespołu Toyota Gazoo Racing WRT najszybszy był Ott Tänak.  Na trzecim miejscu do mety dojechał inny reprezentant zespołu Toyoty, Jari-Matti Latvala.

Ott Tanak świętuje zwycięstwo w Rajdzie Finlandii 2018

Świetna forma Tänaka

Ott Tänak świetnie czuł się na szutrowych OS-ach Rajdu Finlandii. Kierowca Yarisa WRC nr 8 był najszybszy na każdym z etapów, wygrywając w sumie 12 odcinków specjalnych, w tym także Power Stage. Estończyk zakończył rywalizację z zapasem 32,7 s nad drugim Madsem Ostbergiem z Citroëna. 

Yaris WRC zespołu Toyota Gazoo Racing WRT w czasie Rajd Finlandii 2018

Wygrana Yarisów WRC w domu 

„Wszystko poszło tak, jak planowałem. W piątek włożyliśmy dużo pracy, aby wywalczyć sobie pozycję lidera, zaś w następnych dniach skupiliśmy się na zwiększaniu naszej przewagi” – mówił na mecie Tänak. „Wygrana w Finlandii to coś wyjątkowego, tym bardziej że ja i cały zespół uważamy go za nasz macierzysty rajd” – dodał kierowca Yarisa WRC nr 8, podkreślając wagę zwycięstwa. Bazę rajdu zorganizowano w mieście Yväskylä, w którym znajduje się również siedziba zespołu Toyota Gazoo Racing WRT. 

Yaris WRC zespołu Toyota Gazoo Racing WRT w czasie Rajd Finlandii 2018

Mocna lokata Latvali, pech Lappiego

Jari-Matti Latvala i Esapekka Lappi również zaprezentowali się z bardzo dobrej strony w Rajdzie Finlandii. Obaj zawodnicy wygrali po trzy odcinki specjalne, sprawiając, że aż 18 na 23 OS-y podło łupem Toyoty. Latvala dojechał do mety na trzeciej lokacie, tracąc mniej niż 3 sekundy do drugiego Ostberga. Bardzo podobny rezultat uzyskałby zapewne Lappi, gdyby nie wypadek na pierwszym odcinku ostatniego dnia rajdu, który wyeliminował go i jego Yarisa WRC z dalszej rywalizacji.

Zespół Toyota Gazoo Racing WRT w czasie Rajdu Finlandii 2018

Tänak trzeci w generalce

Po Rajdzie Finlandii Ott Tänak zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata. Tuż za nim jest Esapekka Lappi, a na siódmej lokacie znajduje się Jari-Matti Latvala. W klasyfikacji konstruktorów sezonu 2018 WRC Toyota zajmuje trzecie miejsce, tracąc zaledwie punkt do ekipy M-Sport World Rally Team. Do końca sezonu zostało jeszcze pięć rajdów, a najbliższy z nich to rozgrywany od 16 do 18 sierpnia Rajd Niemiec. 

Zdjęcia: Toyota Gazoo Racing