GR News
GR News
GR News
Rajd Niemiec dla Tanaka

 

Rajd Niemiec dla Tanaka

Po niedawnym triumfie w Rajdzie Finlandii, Ott Tänak odniósł kolejne zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Kierowca Yarisa WRC wygrał Rajd Niemiec. Trzecie miejsce na podium zajął jego partner z zespołu Toyota Gazoo Racing WRT, Eapekka Lappi.

Załogi zespołu Toyota Gazoo Racing Podium na podium Rajdu Niemiec 2018

 

Tänak nie do zatrzymania

Ott Tänak utrzymywał prowadzenie w Rajdzie Niemiec 2018 przez niemal cały czas, oddając je na krótko jedynie po drugim odcinku specjalnym. Kierowca wygrał w sumie sześć OS-ów i dał Yarisowi WRC pierwsze zwycięstwo na asfaltowej nawierzchni. Dla Tänaka była to trzecia wygrana za kierownicą rajdowej Toyoty – wcześniej Estończyk zwyciężył w Rajdzie Argentyny i Rajdzie Finlandii. „To było najtrudniejsze zwycięstwo w mojej karierze. Przez większość weekendu toczyłem zawziętą walkę – podsumowywał na mecie kierowca Yarisa WRC numer 8. 

Yaris WRC Rajd Niemiec 2018

 

Trzeci Lappi, pechowy Latvala

W tegorocznym Rajdzie Niemiec bardzo dobrą formę utrzymywali również koledzy Tänaka. Esapekka Lappi wygrał jeden odcinek specjalny i chociaż rozpoczął niedzielną rywalizację na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej, to ostatecznie zakończył ją na trzecim stopniu podium. Dużo mniej szczęścia miał Jari-Matti Latvala, który wygrał dwa OS-y, ostatni dzień zmagań rozpoczął na trzeciej lokacie w generalce, ale z powodu usterki musiał wycofać się z rywalizacji. 

Toyota Yaris WRC Rajd Niemiec 2018

 

Awans Toyoty w klasyfikacji producentów

Kolejne, podwójne podium kierowców zespołu Toyota Gazoo Racing WRT zapewniło Toyocie awans na drugą lokatę w klasyfikacji producenckiej. Zwycięstwo Otta Tänaka sprawiło również, że w klasyfikacji sezonowej kierowca zmniejszył straty punktowe do pierwszego Thierrego Neuville i drugiego Sebastiena Ogiera. Aktualnie trzeci Tänak traci odpowiednio 36 i 13 punktów do swoich najmocniejszych rywali. Zaraz za podium znajduje się inny kierowca ekipy Toyota Gazoo Racing WRT, Esapekka Lappi. 

Toyota Yaris WRC Rajd Niemiec 2018

 

Następny przystanek: Rajd Turcji

Kolejna runda aktualnego sezonu WRC to Rajd Turcji. Powracająca do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata po prawie 10 latach impreza zostanie zorganizowana w dniach 13-16 września. Na załogi czekają kręte, górskie odcinki z szutrową i kamienistą nawierzchnią, a także niemałe temperatury.

Wyniki Rajdu Niemiec 2018

1. Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h03m36,9s
2.Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +39,2s
3. Esapekka Lappi / Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1m00,9s
4. Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +1m34,5s
5. Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2m02,9s

Fot. Toyota Gazoo Racing