GR News
GR News
GR News
Rajd Turcji dla Toyoty i Otta Tänaka

 

Rajd Turcji dla Toyoty i Otta Tänaka

Ott Tänak wygrał kolejną, trzecią z rzędu rundę WRC - Rajd Turcji. Tuż za nim znalazł się jego kolega z zespołu Toyota Gazoo Racing WRC, Jari-Matti Latvala. Hat-trick estońskiego kierowcy i bardzo dobry wynik Latavali sprawiły, że Toyota znalazła się na pierwszym miejscu w klasyfikacji konstruktorów Rajdowych Mistrzostw Świata w tym sezonie.

Toyota Gazoo Racing WRT Yaris WRC

 

Trudne wyzwanie

Rajd Turcji, który powrócił do kalendarza WRC po latach, był dla zawodników i ich ekip serwisowych wyjątkowo trudny. Pokryte żwirem i fragmentami skał odcinki wymagały dużego skupienia, a o uszkodzenie auta było niezwykle łatwo. Kierowcy Toyota Gazoo Racing WRC rozpoczęli rywalizację od dobrego, ale nie zawrotnego tempa. Po pierwszych dwóch dniach rajdu Tänak i Latvala znajdowali się na kolejno piątym i czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. Sytuację zmieniła się w sobotę, kiedy zawodnicy w Yarisach WRC wskoczyli na pierwszą i drugą pozycję w generalce. Ten dzień nie był jednak szczęśliwy dla Esapekki Lappiego. Fin wypadł z trasy i poważnie uszkodził swoją rajdową Toyotę. Niestety, wypadek oznaczał dla niego koniec rywalizacji w Rajdzie Turcji 2018.

Toyota Gazoo Racing WRT Rajd Turcji 2018 

 

Toyota Gazoo Racing WRC liderem

Ott Tänak i Jari-Matti Latvala kontynuowali dobrą jazdę do samego końca. Estoński kierowca dotarł do mety z przewagą 22 sekund nad kolegą z drużyny, a Latvala pokonał trzeciego Haydena Paddona o prawie minutę. Dzięki takiemu wynikowi zespół Toyoty zdobył 43 punktów w klasyfikacji producentów i wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli. 

„Ten rajd był bardzo trudny. Od początku wiedzieliśmy, że wygra go nie najszybszy kierowca, ale najrozważniejszy. Byliśmy najbardziej konsekwentni i przejechaliśmy całą trasę bez żadnych problemów” - mówił na mecie Ott Tänak, kierowca Yarisa WRC nr 8.

Ott Tänak Toyota Gazoo Racing WRT

 

Ott Tänak w walce o mistrzowski tytuł

Trzecia wygrana z rzędu w Rajdowych Mistrzostwach Świata sprawiła również, że Ott Tänak znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców. Strata Estończyka do lidera, Thierry’ego Neuville’a, wynosi w tej chwili 13 punktów, a do końca sezonu pozostały trzy rundy. Najbliższą z nich jest Rajd Wielkiej Brytanii, który wystartuje 4 października. 

Zdjęcia: Toyota Gazoo Racing