GR News
GR News
GR News
Toyota Rajdowym Mistrzem Świata

 

Toyota Rajdowym Mistrzem Świata

Toyota kończy sezon Rajdowych Mistrzostw Świata z tytułem najlepszego producenta. Wygraną zespołu japońskiej marki przypieczętował Jari-Mati Latvala, zwyciężając w zwieńczającym sezon WRC 2018 Rajdzie Australii.

Toyota Yaris WRC Rajd Australii 2018

Ott Tänak bliski zwycięstwa

Od początku australijskiej rundy kierowcy Yarisów WRC utrzymywali dobre tempo, a po drugim dniu zmagań wydawało się, że po zwycięstwo na zakończenie sezonu sięgnie Ott Tanak. Niestety, ulewny deszcz sprawił, że w czasie ostatniego etapu odcinki Rajdu Australii 2018 były niezwykle śliskie. W takich warunkach nawet najmniejszy błąd mógł oznaczać dla załogi przedwczesne zakończenie zmagań. Tak niestety stało się właśnie w przypadku Tänaka, który na przedostatnim OS-ie uderzył w drzewo. Los okazał się dla estońskiego kierowcy niezwykle okrutny, tym bardziej, że zdołał on wcześniej wygrać aż 8 odcinków specjalnych.

Jari-Matti Latvala zwycięża Rajd Australii 2018

Jari-Matti Latvala wygrywa Rajd Australii

Jednak wypadek Otta Tänaka nie oznaczał dla Toyoty utraty zwycięstwa, bowiem na pozycję lidera wskoczył Jari-Matti Latvala. Fiński kierowca wygrał tego dnia trzy odcinki specjalne i zakończył rywalizację na pierwszym miejscu, mając za sobą w sumie cztery wygrane OS-owe. Wysokie, 4. miejsce zajął również Esapekka Lappi, który wraz zakończeniem tego sezonu pożegnał się z Yarisem WRC i zespołem Toyoty.

Toyota Yaris WRC Rajd Australii 2018

Tytuł Mistrza Świata dla Toyoty

Wygrana Jariego-Mattiego Latvali w Rajdzie Australii zapewniła zespołowi Toyota Gazoo Racing WRT tytuł Rajdowego Mistrza Świata wśród konstruktorów. Dla japońskiej marki był to dopiero drugi sezon w WRC po trwającej 18 lat przerwie. Po raz ostatni Toyota sięgnęła po tytuł mistrzowski w 1999 roku, kiedy w Corollach WRC ścigali się Didier Auriol i Carlos Sainz. Aktualny sezon zakończył również z wysokimi wynikami kierowców Toyoty - Ott Tänak zajął trzecie miejsce klasyfikacji generalnej, a tuż za nim znaleźli się kolejno Jari-Matti Latvala i Esappeka Lappi.

Zdjęcia: Toyota Gazoo Racing