GR News
GR News
GR News
Ott Tänak podbił Rajd Szwecji

 

Ott Tänak podbił Rajd Szwecji

Ott Tänak liderem klasyfikacji kierowców po zwycięstwie w Rajdzie Szwecji. Zespół Toyota Gazoo Racing objął prowadzenie w klasyfikacji producentów.

Rajd Szwecji kierowców w tym roku zaskoczył. Wszyscy przygotowywali się do rywalizacji w śniegu i lodzie, ale do Szwecji i Norwegii, gdzie była rozgrywana część prób sportowych, przyszło niespodziewane ocieplenie i delikatna odwilż. Śnieg zaczął się topić, lodowa warstwa zaczęła znikanć z podłoża, a zamiast niej pojawiła się breja, błoto i szuter. Do tego lodowe bandy stały się groźnymi pułapkami - kontakt z nimi dla wielu kierowców oznaczał koniec dalszej jazdy. W ten sposób szanse na zwycięstwo stracili m.in. Sebastien Ogier i Jari-Matti Latvala.

Ott Tanak - zwycięzca Rajdu Szwecji 2019

Ott Tänak jak u siebie

Jedynym, któremu warunki w Rajdzie Szwecji nie przeszkadzały był Ott Tänak. Estończyk przewagę wypracował w sobotę, w niedzielę kontrolował to, co się działo na trasie, by na Power Stage'u znów naprężyć muskuły i wygrać go z przewagą 3,5 sekundy nad kolejną załogą. Tänak w Rajdzie Szwecji zgarnął pełną pulę punktów i został nowym liderem mistrzostw świata.

"Za nami bardzo dobry weekend. Kluczowy okazał się piątkowy etap, w którym zminimalizowaliśmy straty w trudnych warunkach, a potem mieliśmy dobry rytm jazdy i ograniczaliśmy ryzyko tak bardzo jak to było możliwe. W niedzielę oszczędzaliśmy opony na Power Stage, by na nim zaatakować. Pojechaliśmy bardzo dobrze, wszystko było w porządku, a ja dobrze czułem się za kierownicą. Mamy silny zespół i cieszymy się, że mamy takie wyniki na początku sezonu" - powiedział Tänak.

Drugie miejsce zajął Esapekka Lappi, który w przerwie zimowej przesiadł się z Toyoty Yaris WRC do Citroena C3 WRC i we francuskim aucie wyjeździł swoje pierwsze podium. Trzecie miejsce dla Thierry'ego Neuville'a.

Yaris WRC Krisa Meeke w czasie Rajdu Szwecji 2019

Toyota liderem wśród producentów

Na szóstym miejscu dojechał drugi z kierowców Yarisa WRC - Kris Meeke, co pozwoliło zespołowi TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team objąć prowadzenie w klasyfikacji producentów. "Moim celem było ukończyć rajd przed Sebastienem Loebem i udało nam się powiększyć przewagę nad nim, co mnie cieszy. Podczas Power Stage’u uderzyłem lewym przodem i od tamtej pory nie jechało mi się dobrze. Warunki przez cały rajd były odmienne od tych, które miałem podczas testów, przez co brakowało mi prędkości. Cieszę się, że zdobyłem punkty dla zespołu." - powiedział Meeke.

Marcus Gronholm w Toyocie Yaris WRC 2019

Jubileusz Latvali, powrót Grönholma

Jari-Matti Latvala, który jechał swój rekordowy 197. rajd w WRC, w piątek utknął w śnieżnej bandzie, ale wrócił do rywalizacji i dojechał do mety ostatecznie na 21. pozycji. 38. był Marcus Grönholm w prywatnie wystawionym Yarisie WRC. Dla dwukrotnego mistrza świata był to jednorazowy powrót po ośmioletniej przerwie od ścigania.

Toyota Yaris WRC 2019 w czasie Rajdu Szwecji - za kierownicą Jari-Matti Latvala

Ze Szwecji do Meksyku

Rajdowe mistrzostwa świata ze Szwecji przenoszą się do Meksyku, gdzie w dniach 7-10 marca kierowcy będą mierzyć się z szutrowymi drogami i wysokimi temperaturami. Dodatkową trudnością będzie duża wysokość (nawet 2773 m.n.p.m.) i jazda w rozrzedzonym powietrzu, które potrafi ograniczyć moc silników nawet o 20 procent.

Wyniki Rajdu Szwecji:

1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2:47.30,0

2 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +53,7

3 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +56,7

4 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1.05,4

5 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +1.08,2

6 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +1.38,8

7 Sebastien Loeb/Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC) +1.49,7

8 Pontus Tidemand/Ola Floene (Ford Fiesta WRC) +3.37,7

9 Ole Christian Veiby/Jonas Andersson (Volkswagen Polo R5) +6.34,0

10 Janne Tuohino/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +8.21,4

21 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +14.44,4