GR News
GR News
GR News
Rajd Korsyki w napięciu trzymał do ostatnich metrów

 

Rajd Korsyki w napięciu trzymał do ostatnich metrów

Takiego finiszu Rajdu Meksyku nikt sie nie spodziewał. Pech lidera i pęknięta opona sprawiły, że ze zwycięstwa cieszył się Thierry Neuville, a kierowcom Toyoty na pocieszenie zostały punkty z Power Stage'a.

Rajd Koryski wywrócił klasyfikację generalnę kierowców i producentów. Ale tego nikt się nie spodziewał, gdy rywalizacja zaczynała się w piątkowy poranek. Zdecydowanie najlepszym kierowcą całego weekendu był Elfyn Evans z M-Sportu, który toczył pasjonujący bój z Ottem Tanakiem, a gdy Estończyk złapał kapcia na 11. odcinku specjalnym odpierał ataki Thierry'ego Neuville'a. Belg był liderem przed ostatnim dniem rajdu, ale Evans zaimponował na 30-kilometrowej próbie Eaux de Zilia, zbudował blisko 12 sekundową przewagę przed Power Stagem i jechał po pewne zwycięstwo. Na ostatniej próbie złapał jednak kapcia w prawym przednim kole, do mety dojechał na samej feldze i z pierwszego spadł na trzecie miejsce.

"Ciężko mi to zaakceptować, ale taki jest ten sport. Kapcia złapałem na prostym odcinku drogi. Leżał tam jakiś kamień, może była dziura. Od razu to poczułem, ale postanowiłem jechać dalej. Jestem na podium, ale to nie jest lokata o jakiej marzyłem" - powiedział Evans.

Rajd Korsyki wygrał Thierry Neuville i to on został nowym liderem WRC. Na drugim miejscu jest Sebastien Ogier, który na Korsyce też był drugi. Tanak spadł na trzecie miejsce. Jego strata do lidera to pięć punktów dzięki dobrej jeździe na finałowym odcinku rajdu. Estończyk przegrał na nim tylko z kolegą z zespołu Krisem Meekem, który drugi raz w tym sezonie wygrał Power Stage.

D3BhieGU0AAzY9b

Power Stage dla Meeke'a i Tanaka

Dla kierowców Toyoty Rajd Korsyki nie był udany przez przebite opony. "Kapcie" z walki o zwycięstwo wykluczyły Meeke'a i Latvalę już w piątek, a w sobotę koło na odcinku wymineniał Tanak. Problemy kierowców mają swoje odbicie w klasyfikacji generalnej producentów - Toyota spadła na trzecie miejsce. Do Hyundaia traci 16 punktów.

Łukasz Pieniążek wygrał klasę WRC2 Pro, ale miał w niej tylko jednego rywala, który do mety nie dojechał. Polak jest liderem cyklu, ale formę na początku sezonu ma przeciętną.

Udane otwarcie sezonu w WRC2 zaliczył Kajetan Kajetanowicz, który w pierwszym starcie w nowym aucie i de facto nowym dla siebie rajdzie dojechał na podium.

Wyniki Rajdu Korsyki:

1 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3h22m59.0s
2 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +40.3s
3 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +1m06.6s
4 Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m18.4s
5 Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +1m24.6s
6 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +1m40.0s
7 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2m09.1s
8 Sebastien Loeb/Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC) +3m39.2s
9 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +5m06.3s
10 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +6m44.6s