GR News
GR News
GR News
Toyota ponownie zwycięska w WRC. Tanak najlepszy w Portugalii

 

Toyota ponownie zwycięska w WRC. Tanak najlepszy w Portugalii

Ott Tanak z pilotem Martinem Jarveoją wygrali rajd Portugalii – siódmą rundę rajdowych samochodowych mistrzostw świata WRC. Dla Estończyka to była trzecia wygrana w tym sezonie i druga z rzędu.

10. zwycięstwo Yarisa WRC

Na początku maja estońska załoga fabrycznego zespołu Toyota Gazoo Racing WRT zwyciężyła w Rajdzie Chile. Dzięki 28 punktom zdobytym na Półwyspie Iberyjskim Ott Tanak zmniejszył stratę do lidera w klasyfikacji generalnej mistrzostw do dwóch oczek. 31-latek ma na swoim koncie 140 punktów. Prowadzi obrońca mistrzowskiego tytułu – Francuz Sebastian Ogier. Dla zespołu Toyota Gazoo Racing WRT Rajd Portugalli był 33 startem w WRC po powrocie w 2017 roku. Wygrana Tanaka była 10 triumfem Yarisa WRC. 

W Portugalii po pierwszym dniu zmagań zanosiło się na dominację Toyoty. Tanak wygrał pięć z siedmiu odcinków specjalnych i na koniec dnia miał 17,3 sekundy przewagi nad kolegą z zespołu Jari-Mattim Latvalą. Za Finem, ze stratą kolejnych 5,5 sekundy, znajdował się kolejny kierowca fabrycznego Yarisa WRC – Brytyjczyk Kris Meeke.

Latvala Yaris WRC 2019 Rajd Portugalii

W sobotę na pierwszych dwóch odcinkach specjalnych załoga Tanak/Jarveoja zmagała się z awarią układu hamulcowego, co w konsekwencji skutkowało sporą stratą czasową. Dwie z trzech porannych prób czasowych padło łupem Latvali, który zbliżył się do Tanaka na 5,1 sekundy. Na 11. odcinku specjalnym „Vieira do Minho 2” Fin po twardym lądowaniu po jednej z hop uszkodził zawieszenie i przestał liczyć się w walce o zwycięstwo. Ozdobą odcinka była pasjonująca walka Tanaka z Meekem. Ostatecznie, Estończyk na mecie okazał się o sekundę lepszy. Kolejne dwa odcinki specjalne wygrał Thierry Neuville. Wicemistrz świata reprezentujący barwy Hyundaia, 

„25 kilometrów przed metą uszkodziliśmy prawy, przedni amortyzator. Pięć kilometrów dalej popełniliśmy kolejny błąd. Wypuściłem auto na wyjściu z zakrętu i nas obróciło. To był bardzo wymagający odcinek” – powiedział na mecie 13., pechowego odcinka Ott Tanak. 

Problemy nie ominęły również Krisa Meeke'a. Na ostatnim sobotnim odcinku specjalnym, awaria hamulca ręcznego pozbawiła kierowcę z Irlandii Północnej dobrego rezultatu na krętym odcinku specjalnym. Przed ostatnim dniem rywalizacji i pięcioma odcinkami specjalnymi do rozegrania czołową trójkę w klasyfikacji generalnej czyli Tanaka, Meeka i Neuvilla, dzieliła różnica zaledwie 9,2 sekundy.

Meeke Yaris WRC 2019 Rajd Portugalii

Dramat Meeke'a, taktyczny majsterstyk Tanaka

W niedzielę do przejechania było pięć odcinków specjalnych o łącznej długości 51,77 kilometra. Rewelacyjnie na OS 16 Montim pojechał Meeke, który na mecie odrobił 1,9 sekundy straty do Tanaka. Kolejny odcinek Fafe – z jedną z najsłynniejszych rajdowych hop – padł łupem Tanaka. Meeke wpadł na metę ze stratą 3 sekund do Estończyka. Cios za cios na kolejnym odcinku i... znów lepszy Tanak! Tym razem o 2,7 sekundy. Wojnę psychologiczną lepiej jednak zniósł 31-latek. Tanak, co prawda był dopiero trzeci, a... Meeke zakręcił się i to dosłownie! W konsekwencji stracił 17 sekund i o podium w Portugalii mógł już zapomnieć. Odcinek wygrał Thierry Neuville i wskoczył na fotel wicelidera rajdu.

Przed dodatkowo punktowanym power stagem Tanak miał 16,6 sekundy przewagi nad kierowcą Hyundaia. Na pożegnanie z kibicami, Estończy pojechał tak, aby nie czyścić trasy za dwa tygodnie na Sardynii. Na ostatnich metrach, celowo zwolnił... Przypomnijmy, zgodnie z regulaminem lider klasyfikacji generalnej po danej rundzie, w kolejnej wyjeżdża na trasę jako pierwszy. Ostatecznie, pięć punktów za zwycięstwo na odcinku kończącym rajd zdobył Sebastian Ogier, cztery punkty trafiły do Neuville'a, a trzy do Tanaka. Meeke ostatniego odcinka nie ukończył. Na jednym z zakrętów urwał koło.

Wyniki Rajdu Portugalii

  1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h20m22.8s
  2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +15.9s
  3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +57.1s
  4. Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +2m41.5s
  5. Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +7m08.3s
  6. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5 Evo) +10m34.2s
  7. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +11m28.2s
  8. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5 Evo) +11m41.9s
  9. Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Skoda Fabia R5) +12m46.3s
  10. Emil Bergkvist/Patrik Barth (Ford Fiesta R5) +14m28.4s

Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) - nie ukończyli

Zdjęcia: Toyota Gazoo Racing