GR News
GR News
GR News
Dramatyczny finisz Rajdu Sardynii. Tanak liderem MŚ

 

Dramatyczny finisz Rajdu Sardynii. Tanak liderem MŚ

Dani Sordo zwyciężył w Rajdzie Sardynii, ósmej rundzie WRC. Nowym liderem mistrzostw świata został Ott Tanak z zespołu Toyota Gazoo Racing WRT.

Estończyk jest w najlepszej dyspozycji w ostatnich tygodniach. Wygrał Rajd Chile, był też najszybszy w Portugalii i wiele wskazywało na to, że Rajd Sardynii także padnie jego łupem. Tanak prowadził ostatniego dnia z przewagą blisko 26 sekund nad Sordo, więc w niedzielę skupił się na kontrolowaniu sytuacji. Przed ostatnim odcinkiem specjalnym miał dokładnie 26,7 sekundy zaliczki nad Hiszpanem. Ale wtedy w jego Toyocie Yaris WRC odmówił posłuszeństwa układ kierowniczy.

"Na początku ostatniego odcinka specjalnego kierownica się zablokowała. Musieliśmy się zatrzymać, walczyliśmy, żeby się z tym uporać, ale straciliśmy bardzo dużo czasu i zwycięstwo." - opowiadał Tanak. Jechał wolno, w jednym miejscu go obróciło. Stracił szansę na dodatkowe punkty za Power Stage. Na liczącej niespełna 7 km próbie stracił ponad dwie minuty. Z fotela lidera zsunął się na piątą lokatę.

Mimo dramatycznego finiszu Tanak został nowym liderem mistrzostw świata. Estończyk ma cztery punkty przewagi nad Sebastiem Ogierem i siedem nad Thierrym Neuvillem, których też nie ominęły problemy.

Rajd Sardynii wygrał Dani Sordo, dla którego było to drugie zwycięstwo w WRC w karierze. Na podium stanęli jeszcze Teemu Suninen oraz Andreas Mikkelsen. Kris Meeke był ósmy, Jari-Matti Latvala 19., a jadący czwartym Yarisem WRC Juho Hanninen wycofał się przed metą rajdu.

Teraz przed kierowcami wakacyjna przerwa. Kolejną rundą mistrzostw świata będzie Rajd Finlandii, który odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia.

Wyniki Rajdu Sardynii

 1. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) 3h32m27.2s
 2. Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta WRC) +13.7s
 3. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +32.6s
 4. Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +33.5s
 5. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +1m30.1s
 6. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +2m16.7s
 7. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2m59.6s
 8. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +4m40.1s
 9. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) +8m24.6s
 10. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +8m49.2s
 11. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +20m36.0s