GR News
GR News
GR News
Rajd Niemiec perfekcyjny dla Toyoty

 

Rajd Niemiec perfekcyjny dla Toyoty

Ott Tanak zwyciężył i powiększył przewagę nad rywalami w walce o mistrzostwo świata, a Kris Meeke i Jari-Matti Latvala uzupełnili podium. Toyota po raz pierwszy od 24 lat zajęła wszystkie miejsca na podium rajdu WRC.

Rajd Niemiec to jedno z największych wyzwań w sezonie. Impreza uchodzi za asfaltową, ale dla kierowców, pilotów i mechaników to wielkie wyzwanie przy dobieraniu ustawień, opon i dostrajaniu auta. Dlaczego? Rajd charakteryzuje się różnorodnymi odcinkami specjalnymi, o różnych rodzajach asfaltu. Od krętych dróg w winnicach, przez polne i leśne drogi, przez betonowe płyty na poligonie wojskowym Baumholder. Nie brakuje też szutrowych łączników. Często do tej loterii dołącza się pogoda, ale w tym roku było stabilnie - sucho i ciepło przez cały weekend.

19 odcinków specjalnych o łącznej długości 344 km było poważnym testem dla załóg. Najlepiej w imprezie spisali się kierowcy Toyoty. I to w komplecie. Ott Tanak wygrał zdecydowanie, a po raz pierwszy od czterech lat wszystkie miejsca na poduum zajęli zawodnicy z jednego zespołu. Do Tanaka dołączyli Meeke, który był drugi, co jest jego najlepszym wynikiem odkąd jeździ Yarisem WRC, a także Latvala, który powtórzu podium z Finlandii. 

Tanak toczył pasjonujący bój z Thierrym Neuvillem, ale Belg nie ustrzegł się błędów i miał pecha na najdłuższym, 40-kilometrowym odcinku specjalnym Panzerplattel, gdzie przebił oponę i stracił szansę na zwycięstwo. Zrehabilitował się na Power Stage'u zgarniając pięć dodatkowych punktów.

W klasyfikacji generalnej Tanak ma 33 punkty przewagi nad Neuvillem i aż 40 nad Sebastienem Ogierem, który w Niemczech był dopiero siódmy. W klasyfikacji producentów Toyota wciąż jest druga, ale strata do Hyundaia została zmniejszona do ośmiu punktów.

W Rajdzie Niemiec jechała jedna polska załoga. Kajetan Kajetanowicz z Maciejem Szczepaniakiem w VW Polo R5 zajęli trzecie miejsce w klasie WRC2. To ich trzecie podium w czwartym tegorocznym starcie.

Wyniki Rajdu Niemiec 2019:

1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h15m29.8s
2. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +20.8s
3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +36.0s
4. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +58.5s
5. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m16.6s
6. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m46.2s
7. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1m56.3s
8. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2m02.2s
9. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +6m22.2s
10. Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota Yaris WRC) +8m19.2s