GR News
GR News
GR News
Toyota GR Yaris Rally2 uzyskała rajdową homologację FIA

 

Toyota GR Yaris Rally2 uzyskała rajdową homologację FIA

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) przyznała Toyocie GR Yaris Rally2 rajdową homologację, co oznacza, że od 1 stycznia auto może brać udział w rywalizacji na całym świecie. Egzemplarz nr 1 trafi do zespołu ROOKIE Racing, którego liderem jest Akio Toyoda, prezes Zarządu i dyrektor reprezentatywny Toyota Motor Corporation.

Nowy GR Yaris Rally2 uzupełnił portfolio samochodów sportowych stworzonych przez TOYOTA GAZOO Racing. W WRC rywalizuje już Toyota GR Yaris Rally1, w WEC ściga się GR010 HYBRID, a w Rajdzie Dakar i W2RC Toyota DKR Hilux EVO T1U. Ponadto Toyota GR Supra GT4 to propozycja dla prywatnych zespołów wyścigowych.

GR Yaris Rally2 został opracowany z myślą o zespołach prywatnych rywalizujących w mistrzostwach świata, Europy oraz regionalnych i krajowych czempionatach. Przyznana homologacja oznacza, że TOYOTA GAZOO Racing może rozpocząć już dostawy auta do klientów na całym świecie. Pierwszy egzemplarz trafi do zespołu ROOKIE Racing, którego liderem jest Akio Toyoda, prezes Zarządu i dyrektor reprezentatywny Toyota Motor Corporation, który w rajdach i wyścigach startuje pod pseudonimem Morizo.

Cztery kolejne auta trafią do ekip, które w dniach 25-28 stycznia wezmą udział w Rajdzie Monte Carlo, który inauguruje sezon w rajdowych mistrzostwach świata.

Bazą dla rajdowego GR Yarisa Rally2 jest drogowa odmiana tego auta, która szybko zyskała status auta kultowego. Prototyp rajdówki kategorii Rally2 pokazano po raz pierwszy podczas Rajdu Japonii w 2022 roku. Przez ponad rok auto przeszło intensywny program rozwojowo-testowy, podczas którego pokonało ponad 15 tys. km po różnych typach nawierzchni. W odpowiednim zestrojeniu auta pomagali czołowi kierowcy TOYOTA GAZOO Racing, ale też młodzi i utalentowani zawodnicy oraz reprezentanci zespołów prywatnych.

GR Yaris Rally2 ma trzycylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l z 32-milimetrową zwężką zgodną z regulaminem FIA, pięciobiegową skrzynię sekwencyjną oraz napęd na cztery koła z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu w motorsportowej specyfikacji. Przednie i tylne zawieszenie to kolumny MacPhersona, a rozmiar hamulców zależy od tego, czy auto jest w specyfikacji na nawierzchnię szutrową (300 mm średnicy z przodu i z tyłu), czy asfaltową (350 mm przód, 300 mm tył). GR Yaris Rally2 ma 3995 mm długości oraz 1820 mm szerokości, a jego wysokość może być dostosowana w zależności od rajdu. Zgodnie z przepisami FIA auto waży 1230 kg wraz z jednym kołem zapasowym.