GR News
GR News
GR News
Podwójne podium TOYOTA GAZOO Racing na początek sezonu WRC 2024

 

Podwójne podium TOYOTA GAZOO Racing na początek sezonu WRC 2024

Dwie załogi w Toyotach GR YARIS Rally1 HYBRID stanęły na podium Rajdu Monte Carlo 2024. Sébastien Ogier i Vincent Landais zajęli 2. miejsce, a Elfyn Evans i Scott Martin 3. lokatę.

Tegoroczna edycja Rajdu Monte Carlo różniła się od dotychczasowych relatywnie suchą nawierzchnią. Alpejskie trasy pozbawione były śniegu, jednak w wielu miejscach na asfalcie pojawiał się zdradliwy i niewidoczny lód. W trudnych warunkach od początku świetnie radzili sobie Elfyn Evan, pilotowany przez Scotta Martina oraz Sébastien Ogier, pilotowany przez Vincenta Landaisa.

Evans z Martinem znakomicie rozpoczęli rajd, od wygranej na czwartkowych nocnych odcinkach specjalnych. Walijsko-brytyjski duet w GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 33 utrzymywał prowadzenie, aż do sobotniego poranka.

Ogier z Landaisem w spektakularnym stylu objęli prowadzenie w sobotnie popołudnie, wygrywając przedostatni odcinek specjalny tego dnia. Dla ośmiokrotnego rajdowego mistrza świata był to 700. wygrany odcinek specjalny w jego karierze w WRC. Francuska załoga w GR YARIS Rally1 HYBIRD z nr 17 zaciekle walczyła do samego końca i zakończyła pierwszą punktowaną część rajdu na drugiej pozycji ze stratą zaledwie 3,3 sekundy do zwycięzców. Trzecią lokatę na zakończenie pierwszej części rajdu zajęli Evans z Martinem.

Zgodnie z nowym systemem punktacji w WRC ostatni dzień Rajdu Monte Carlo miał oddzielną klasyfikację. Dla kończącego rajd Power Stage utrzymano dotychczasową dodatkową punktację.

Pomimo znakomitej i równej jazdy także w niedzielę Ogierowi nie udało się zdobyć rekordowego dziesiątego zwycięstwa w Rajdzie Monte Carlo. Francuz musiał na mecie zadowolić się trzecim miejscem w klasyfikacji i drugą pozycją w całym rajdzie, tracąc na koniec 16,1 sekundy do lidera. Ogier i Landais po zdobyciu 2. miejsca na Power Stage zakończyli rajd z łącznie 24 punktami na koncie.

Evans nadal mocno naciskał na rywali w niedzielę, zajmując drugie miejsce w oddzielnej klasyfikacji tego dnia i kończąc weekend z 21 punktami oraz trzecim miejscem w klasyfikacji rajdu.

Takamoto Katsuta, pilotowany przez Aarona Johnstona, był jednym z kierowców, których złapały lodowe pułapki na trasie. Japończyk stracił ponad pięć minut w piątkowy poranek, po wypadnięciu z trasy na jednym z oblodzonych łuków. Załodze GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 18, udało się sporo odrobić z wysokiej straty i zająć ostatecznie 7. miejsce w rajdzie. Katsuta z Johnstonem prezentowali dobre tempo przez cały rajd i trzy razy stanęli na trzecim miejscu na podium odcinków specjalnych, łącznie z dodatkowo punktowanym Power Stage.

Z drugim i trzecim miejscem w klasyfikacji generalnej rajdu oraz podczas osobno punktowanego niedzielnego etapu i Power Stage, zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team objął prowadzenie klasyfikacji producentów WRC. "To był dla nas dobry weekend. Oczywiście na początku prowadziliśmy w rajdzie i wszystko zapowiadało się pozytywnie, jednak później sytuacja nieco się zmieniła. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zaatakować w ostatnim dniu i odnieść zwycięstwo. Sébastien zrobił, co mógł, a Elfyn również pokazał świetne tempo, pewność siebie i był sprytny, zgarniając w końcówce kilka cennych punktów. Dla wszystkich była to świetna i ekscytująca walka, w której objęliśmy prowadzenie w mistrzostwach producentów”. - powiedział na mecie Jari-Matti Latvala, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team.

Podczas Rajdu Monte Carlo zadebiutował w WRC GR Yaris Rally2 - nowy rajdowy model TOYOTA GAZOO Racing. Auto przeznaczone jest do rywalizacji w klasyfikacji WRC2, rajdach regionalnych, jak np. Rajdowe Mistrzostw Europy FIA (FIA ERC), czy w rajdowych mistrzostwach na poziomie krajowym. Trzy z czterech zgłoszonych przez prywatne zespoły GR Yaris-ów Rally2 ukończyły ten bardzo wymagający rajd. Sami Pajari i Enni Mälkönen z zespołu Printsport zajęli 12. miejsce w klasyfikacji generalnej i piąte w klasie RC2.

Następną rundą w kalendarzu WRC jest zimowy Rajd Szwecji rozgrywany 15-18 lutego.

Wyniki Rajdu Monte Carlo 2024:
1. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 3h9m30.9s
2. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +16.1s
3. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +45.2s
4. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1m59.8s
5. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +3m36.9s
6. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +5m34.6s
7. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +8m28.5s
8. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +10m29.8s
9. Pepe López/David Vázquez (Škoda Fabia RS Rally2) +10m33.8s
10. Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Citroën C3 Rally2) +10m45.2s