GR News
GR News
GR News
Toyota walczy o ósme zwycięstwo w zimowym Rajdzie Szwecji

 

Toyota walczy o ósme zwycięstwo w zimowym Rajdzie Szwecji

Zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team liczy na kolejne sukcesy na śniegu i lodzie podczas Rajdu Szwecji, jedynej zimowej rundy w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC), która odbędzie się w dniach 15-18 lutego.

Rajd Szwecji jest szczególnym miejscem dla TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT). To właśnie w Szwecji zespół odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w WRC. Jari Matti-Latvala, obecny szef TGR-WRT, wywalczył w 2017 roku pierwszą wygraną dla nowej Toyoty Yaris WRC w zaledwie jej drugim starcie. W sumie TGR-WRT w sześciu startach w Rajdzie Szwecji zwyciężał cztery razy (2017, 2019, 2020 Yaris WRC, 2022 GR YARIS Rally1 HYBRID). Liczbę zwycięstw dla Toyoty na śnieżnych szwedzkich trasach powiększają sukcesy modeli Celica ST-165 GT-Four (1992) i Celica ST-185 GT-Four (1993-1994).

Po rozpoczęciu obecnego sezonu od podwójnego podium w Rajdzie Monte-Carlo i objęciu prowadzenia w klasyfikacji producentów, zespół TGR-WRT chce zająć pozycję liderów także w klasyfikacjach indywidualnych kierowców oraz pilotów.

Realizację tego zadania powierzono załodze Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 33 w składzie Elfyn Evans i Scott Martin. Walijsko-brytyjski duet swoje pierwsze zwycięstwo z zespołem TGR-WRT odniósł w 2020 roku właśnie w Szwecji, za kierownicą Yarisa WRC. Evans jest jednym z zaledwie pięciu kierowców spoza Skandynawii, któremu udało się zwyciężyć w Rajdzie Szwecji od początku jego rozgrywania w 1950 roku.

Drugą Toyotą GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 18 pojadą Takamoto Katsuta i Aaron Johnston, a skład TGR-WRT uzupełni dwukrotny Rajdowy Mistrz Świata Kalle Rovanperä, pilotowany przez Jonne Halttunena. Rovanperä rozpocznie w Szwecji program startu z TGR-WRT w wybranych rundach WRC, zmieniając się z Sebastianem Ogierem, którego można było oglądać podczas pierwszej rundy w sezonie - Rajdu Monte Carlo. Duet Rovanperä i Halttunen naklei na swoją Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID nr 69. "Nie możemy się doczekać Rajdu Szwecji, który jest trochę jak domowy rajd dla naszego zespołu. Tutaj odnieśliśmy nasze pierwsze zwycięstwo w 2017 roku i dobrze znamy panujące tutaj zimowe warunki. Kalle rozpoczyna swój sezon od Rajdu Szwecji. Może być naprawdę silny na tego typu rajdach, a jego pozycja startowa powinna mu pomóc w walce o zwycięstwo. Elfyn także wygrywał już w Szwecji i skupiamy się na tym, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wygranej. Takamoto również potrafi być szybki na śniegu, więc mam nadzieję, że będą to dobre zawody dla wszystkich naszych kierowców”. - mówi Jari-Matti Latvala, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team.

Czwartą Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID poprowadzi Lorenzo Bertelli w ramach programu dla klientów TGR-WRT. Rajd Szwecji to jeden z ulubionych rajdów włoskiego kierowcy, który w tym roku po raz pierwszy wystartuje z zespołem z Jyväskylä.

Po debiucie w Rajdzie Monte Carlo, w Szwecji w klasyfikacji WRC2 będzie rywalizować łącznie siedem załóg w Toyotach GR Yaris Rally2. Do Samiego Pajari (zespół Printsport) dołączą Georg Linnamäe (zespół RedGrey Team), Mikko Heikkilä (zespół TGS), Roope Korhonen (zespół Rautio Motorsport), Jan Solans (zespół Teo Martín Motorsport), a także duet z programu TOYOTA GAZOO Racing WRC Challenge w składzie Yuki Yamamoto i Hikaru Kogure.

Od 2022 roku Rajd Szwecji odbywa się w okolicach Umeå, największego miasta w północnej Szwecji. Przeniesienie imprezy na północ, bliżej koła podbiegunowego, zagwarantowało ekstremalne skandynawskie zimowe warunki. Jedyna zimowa runda WRC należy do najszybszych w kalendarzu WRC i zarazem jest jedną z najbardziej widowiskowych.

Podobnie jak rok temu, rajd rozpocznie się krótkim wieczornym odcinkiem specjalnym w Umeå w czwartek 15 lutego. Załogi spotkają się na nim jeszcze raz na zakończenie piątkowej rywalizacji, po dwukrotnym przejechaniu trzech odcinków specjalnych Brattby, Floda i Norrby. W sobotę na zawodników czeka zupełnie nowy odcinek Vännäs i zeszłoroczny Sarsjöliden, z częściowo nowym Bygdsiljum, wszystkie pokonywanie dwukrotnie. Drugi sobotni etap zakończy przejeżdżana dwukrotnie próba Umeå. Rajd Szwecji zakończy się w niedzielę 18 lutego po dwukrotnym przejeździe odcinka Västervik i Power Stage Umeå.