GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing czwarty raz z rzędu zwycięża w Rajdzie Safari

 

TOYOTA GAZOO Racing czwarty raz z rzędu zwycięża w Rajdzie Safari

Kalle Rovanperä i Takamoto Katsuta zdobyli dla TOYOTA GAZOO Racing podwójne podium podczas wymagającej afrykańskiej rundy WRC. Dla Toyoty jest to już 12, rekordowe zwycięstwo w Rajdzie Safari.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT) kontynuuje nieprzerwaną serię zwycięstw w najtrudniejszej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) od czasu jej powrotu do kalendarza w 2021 roku.

Osiągnięte wyniki potwierdzają moc i niezawodność modelu GR YARIS Rally1 HYBRID, który na tę imprezę otrzymał zaktualizowany pakiet zawieszenia. Auta przygotowane do afrykańskiej rundy wyposażono także w charakterystyczny system snorkel, kultowy element z Rajdu Safari.

Rovanperä wraz ze swoim pilotem Jonne Halttunena zaliczają w tym roku program wybranych startów w WRC, wspierając TGR-WRT w walce o czwarte z rzędu mistrzostwo świata wśród producentów. Dla fińskiego duetu był to drugi start w sezonie po zimowym Rajdzie Szwecji i pierwsza wygrana w tegorocznym cyklu WRC. "To wyjątkowe móc wygrać Rajd Safari po raz drugi. Ta impreza jest bardzo trudna, a także legendarna dla Toyoty. Zawsze byliśmy tu dobrzy i nadal kontynuujemy ten rekord. Jak mówią w Afryce, samochód z przodu to zawsze Toyota. Wielkie podziękowania dla zespołu, ponieważ wszyscy włożyli wiele wysiłku, aby samochód działał tak dobrze”. - mówił na mecie Kalle Rovapnerä.

Drogę do drugiego zwycięstwa w Rajdzie Safari, Rovanperä z Halttunenem rozpoczęli od fenomenalnego występu w pierwszym dniu rajdu. Na zakończenie piątkowej rywalizacji mieli prawie minutę przewagi, a na swoje konto zaliczyli wygrane na wszystkich odcinkach specjalnych rozgrywanych tego dnia. To pozwoliło im zachować ostrożność podczas najdłuższej i najtrudniejszej sobotniej części rajdu, podczas której większość konkurentów miała kłopoty.

Z przewagą ponad dwóch minut po dwóch dniach rywalizacji, Rovanperä i Halltunen skupili się na tym, by bezpiecznie dowieźć zwycięstwo do końca rajdu, ostatecznie przekraczając metę z 1 minutą i 37,8 sekundy zapasu nad rywalami.

Takamoto Katsuta, pilotowany przez Aarona Johnstona, zdobył swoje trzecie podium w czterech dotychczasowych startach w Rajdzie Safari, powtarzając drugie miejsce w 2021 roku. Japońsko-irlandzka załoga obrała dobrą taktykę na rajd i pomimo dwóch przebitych opon, których wymiana kosztowała ich ponad minutę, udało im się przekroczyć linię mety ze sporą prawie 47-sekundową przewagą nad trzecią załogą.

Elfyn Evans ze swoim pilotem Scottem Martinem trzykrotnie przebili opony na sobotnich odcinkach specjalnych, w wyniku czego nie byli w stanie zdobyć najniższego stopnia na podium. Pomimo niepowodzenia brytyjska załoga nie poddała się i walczyła do końca o jak najwięcej punktów, zdobywając trzecie miejsce w niedzielnej części rajdu i wprowadzając trzecią Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID do pierwszej czwórki Rajdu Safari.

Dzięki podwójnemu podium zespół TGR-WRT zgarnął maksymalną liczbę punktów dla producentów w klasyfikacji generalnej rajdu. Dodatkowe 11 punktów bonusowych zdobyte za niedzielny etap sprawiło, że TGR-WRT po trzech rundach objął prowadzenie w klasyfikacji rocznej producentów w WRC. “Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po raz kolejny wygraliśmy Rajd Safari i odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo w tym sezonie w takim stylu. Kalle dominował w rajdzie od samego początku dzięki bardzo sprytnemu podejściu. Nie miał żadnych problemów przez cały weekend, dzięki zespołowi, który zapewnił mu tak dobry samochód, a także dzięki sposobowi, w jaki potrafił jechać, myśląc o tym, kiedy zaatakować, a kiedy oszczędzać samochód. Cieszymy się również z drugiego miejsca na podium, zdobytego przez Takamoto”. - mówił po rajdzie Jari-Matti Latvala, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team.

Evans i Martin zdobyli łącznie 16 punktów, co pozwoliło im utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji kierowców i pilotów, z sześcioma punktami straty do liderów.

Następną rundą w kalendarzu WRC jest Rajd Chorwacji. Rozgrywana w dniach 18-21 kwietnia impreza odbywa się na wymagających asfaltowych drogach wokół stolicy kraju, Zagrzebia. Trasa chorwackiej rundy jest połączeniem szybkich i bardzo technicznych partii z odcinkami charakteryzującymi się ciągłymi zmianami nawierzchni oraz przyczepności.

Wyniki Rajdu Safari 2024:
1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3h36m04.0s
2. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1m37.8s
3. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2m25.1s
4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4m20.2s
5. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +10m.17.5s
6. Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +18m05.4s
7. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +19m28.5s
8. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +21m02.0s
9. Jourdan Serderidis/Fréderic Miclotte (Ford Puma Rally1 HYBRID) +26m13.3s
10. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +26m34.4s