GR News
GR News
GR News
Toyota na podium Rajdu Sardynii

 

Toyota na podium Rajdu Sardynii

Sébastien Ogier, kierowca TOYOTA GAZOO Racing World, po dramatycznej walce na ostatnich kilometrach finałowego Power Stage zajął drugie miejsce w Rajdzie Sardynii.

Załoga Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 17 w składzie Sébastien Ogier i Vincent Landais prowadziła przez większość Rajdu Sardynii, szóstej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Dobre i równe tempo jazdy dało im wygraną w sobotniej, osobno punktowanej części rajdu. W niedzielę przed finałowym Power Stage Ogier z Landaisem mieli 6,2 sekundy przewagi nad drugą załogą w stawce. Wydawało się, że uda im się dowieźć zwycięstwo do mety, jednak na trudnym bardzo kamienistym finałowym odcinku specjalnym z jednej opony zaczęło schodzić powietrze.

Ogier robił co mógł, by jak najszybciej doprowadzić GR YARISA Rally1 HYBRID do mety. Po podliczeniu czasów okazało się, że załoga ostatecznie musiała oddać prowadzenie i na mecie rajdu straciła łącznie zaledwie 0,2 sekundy! To druga w historii WRC tak niska różnica czasowa pomiędzy zwycięzcami na mecie rajdu. Pierwsza również została ustanowiona przez Ogiera, gdy w 2011 roku w Rajdzie Jordanii pokonał swojego obecnego szefa zespołu Jari-Matti Latvalę również o 0,2 sekundy. Francuski kierowca, pomimo że wziął udział tylko w czterech z sześciu rund w tym sezonie, zajmuje aktualnie czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców.

“Myślę, że wykonaliśmy wystarczająco dużo, by zapewnić sobie zwycięstwo, ale niestety zaczęliśmy tracić ciśnienie w oponach trzy kilometry przed metą. Warunki na Power Stage były ekstremalne, nawet gorsze niż te, które dotychczas spotykaliśmy. Nie sądzę, żebym był w stanie zrobić coś więcej. Mogę być zadowolony z weekendu, który zaliczyłem, a czasami w sportach motorowych po prostu tak jest, że nie wszystko idzie po twojej myśli” - mówi Sébastien Ogier na mecie Rajdu Sardynii.

Przed Ogierem, na trzecim miejscu w klasyfikacji rocznej kierowców znajduje się Elfyn Evans. Brytyjczykowi udało się podczas Rajdu Sardynii zmniejszyć stratę do lidera mistrzostw do 18 punktów. Kierowca GR YARISA Rally1 HYBRID z nr 33 wspólnie ze swoim pilotem Scottem Martinem zajęli czwarte miejsce na Sardynii. Evans z Martinem sobotnią część rajdu ukończyli na czwartej pozycji, a ostatniego dnia podkręcili tempo i zajęli trzecie miejsce zarówno w klasyfikacji Super Sunday, jak i Power Stage.

 

Załoga trzeciego GR YARISA Rally1 HYBRID z nr 18 w składzie Takamoto Katsuta i Aaron Johnston w związku z awarią auta musiała przerwać jazdę w sobotę. Udało im się jednak powrócić na trasę w ostatnim niedzielnym dniu zawodów i zająć punktowane piąte miejsce na kończącym rajd Power Stage.

Debiutujący w tym sezonie w klasyfikacji WRC2 rajdowy model GR Yaris Rally2, odniósł swoje drugie z rzędu zwycięstwo w szutrowym rajdzie. Sami Pajari i Enni Mälkönen w GR Yarisie Rally2 obsługiwanym przez zespół Printsport, zwyciężyli na Sardynii w świetnym stylu. Załodze Jan Solans i Rodrigo Sanjuán z zespołu Teo Martín Motorsport udało się wprowadzić jeszcze jednego GR Yarisa Rally2 na podium w klasyfikacji WRC2. Hiszpańska załoga zdobyła trzecie miejsce.

Po siedmiu latach przerwy rywalizacja w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA powraca do Polski. W dniach 27-30 czerwca zawodnicy i kibice spotkają się na Pojezierzu Mazurskim podczas jubileuszowej 80. edycji Rajdu Polski, drugiego najstarszego rajdu na świecie.

Wyniki Rajdu Sardynii 2024:
1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 3h06m05.6s
2. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +0.2s
3. Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2m25.8s
4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2m37.8s
5. Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1 HYBRID) +6m42.9s
6. Sami Pajari/Enni Mälkönen (Toyota GR Yaris Rally2) +7m13.4s
7. Yohan Rossel/Benjamin Boulloud (Citroën C3 Rally2) +7m45.7s
8. Jan Solans/Rodrigo Sanjuán (Toyota GR Yaris Rally2) +7m52.7s
9. Martin Prokop/Michal Ernst (Škoda Fabia RS Rally2) +10m05.4s
10. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +10m09.3s

35. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +41m28.1s