GR News
GR News
GR News
Znamy skład Toyoty na Rajd Dakar 2018

 

Znamy skład Toyoty na Rajd Dakar 2018

W trakcie Rajdu Dakar 2018 zespół Toyota Gazoo Racing wystartuje w nowych samochodach. Trzy pick-upy Toyota Hilux dostarczy Toyota South Africa. Za ich kierownicami zasiądą Giniel de Villiers, Nasser Al Attiyah i debiutujący w zespole Bernard ten Brinke.

Toyota Hilux w czasie Rajdu Dakar 2017
Tak wyglądała Toyota Hilux w czasie Rajdu Dakar 2017 /fot. Toyota Gazoo Racing

Hilux opracowany na nowo

Poudniowoafrykański zespół rajdowy Toyoty zadebiutował w Dakarze w 2012 roku. Udało się wtedy zdobyć drugie miejsce. Od tamtego czasu terenowe auto było bez przerwy testowane i ulepszane. Jednak na najbliższą edycję legendarnego rajdu Toyota South Africa przygotowała całkowicie nowy pojazd.

„Zdecydowaliśmy się radykalnie zmienić konstrukcję samochodu na nadchodzący Rajd Dakar” - mówi Glyn Hall, dyrektor Toyota Gazoo Racing South Africa. - „Aby osiągnąć nasze cele, musieliśmy zbudować prototyp od początku, bazując na całej wiedzy, zdobytej przez ostatnie pięć lat” – dodaje inżynier.  

Hilux Toyota Gazoo Racing w czasie Dakaru 2017
Nowy Hilux w dużym stopniu różni się od widocznego na zdjęciu /fot. Toyota Gazoo Racing

Jak zbudowany jest samochód na Dakar?

Nową dakarową Toyotę Hilux, oznaczoną kodem IMA, napędza silnik V8, zanany z poprzedniej wersji auta. Wolnossąca jednostka jest umieszczona centralnie i napędza cztery koła. Oprócz motoru, konstruktorzy wykorzystali również skrzynię biegów z starszego Hiluxa. Auto ma niezależne zawieszenie z tyłu i zupełnie inną geometrię podwozia. Dostosowano je również do najnowszych wymagań stawianych przez FIA. Nowy Hilux ma powiększony o 12% skok zawieszenia i mniejszą masę, niż starsza wersja. Poprawie uległa również precyzja prowadzenia.

Rajdowa Toyota w nowej odsłonie była intensywnie testowana. Początkowo na torze zespołu Toyota Gazoo Racing South Africa w Gauteng, a następnie na pustyni Kalahari. Kierowcy w czasie tych prób przejechali ponad 3 000 kilometrów.

Giniel de Villiers
Giniel de Villiers jest zaprawiony w dakarowym boju /fot. Toyota Gazoo Racing

Trzy załogi

W Rajdzie Dakar 2018 fabryczny zespół Toyoty będą reprezentować trzy załogi. Południowoafrykański kierowca Giniel de Villiers wystartuje z pilotem Dirkiem von Zitzewitz z Niemiec. Obaj zawodnicy dobrze się znają – w 2009 roku wygrali Dakar, a w następnych latach cztery raz stawali na podium. Kolejną rajdową Toyotę Hilux poprowadzą Nasser Al Attiyah z Kataru i pilot Mathieu Baumel z Francji. W trakcie ostatniego Rajdu Dakar załoga przez długi czas utrzymywała się na zwycięskiej pozycji, jednak ostatecznie zawodnicy musieli się wycofać z rywalizacji. W trzecim pick-upie zobaczymy Bernarda ten Brinke, kierowcę, który debiutuje w zespole Toyoty. Holendra wspierać będzie Michel Périn z Francji. Ten Brinke przygodę z legendarnym rajdem rozpoczął w 2012 roku, a dwa lata temu startował w nim Toyotą Hilux należącą do zespołu Overdrive Racing.