GR News
GR News
GR News
Hat-trick TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Dakar 2022!

 

Hat-trick TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Dakar 2022!

Miejsca 1,2,3 dla samochodów Toyota GR DKR Hilux T1+ na 9. etapie Rajdu Dakar 2022! Ten dzień bezdyskusyjnie należał do legendarnych i niezniszczalnych pick-upów Toyoty.

Kierowcy zespołu TOYOTA GAZOO Racing rewelacyjnie spisali się na trasie wokół Wadi Ad-Dawasir, nie dając rywalom szans! Hiluxy ponownie nie tylko wygrały, ale też zapełniły całe etapowe podium wśród najszybszych samochodów.

Prawie 290-kilometrowy odcinek specjalny był bardzo zróżnicowany pod względem nawierzchni. Zawodnicy musieli mierzyć się zarówno z wydmami, szutrem, jak i kamieniami. Od samego początku najlepiej radziły sobie trzy załogi z zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

Hilux z numerem 207 prowadzony przez Giniella de Villiersa i pilotowany przez Dennisa Murphiego, w połowie odcinka przejął prowadzenie od załogi Henk Lategan i Brett Cummings, liderując już do mety. Walka wewnątrz fabrycznego zespołu Toyoty była niezwykle widowiskowa, bo zawodników dzieliły dosłownie sekundy, a różnica na mecie wynosiła zaledwie 9 sekund!

Giniel de Villiers: "Naprawdę miło jest wygrać odcinek, zwłaszcza po wczorajszym trudnym etapie. Zespół pracował całą noc, aby rozwiązać problemy z amortyzatorami, które przez ostatnie kilka dni były coraz większe. Wykonali kawał dobrej roboty i dzięki nim samochód był dziś perfekcyjny. Mieliśmy ładny, czysty przejazd na tym etapie i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zdobyć kolejne etapowe zwycięstwo dla Toyoty."

Dla De Villiersa to 18. etapowe zwycięstwo w karierze i co ważniejsze awans z siódmego na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Lategan z kolei zaliczył swoje trzecie etapowe podium w tegorocznej edycji, będąc jednocześnie bardzo blisko drugiego zwycięstwa, po wygranej na piątym etapie.

Henk Lategan: "Mieliśmy dziś bardzo fajny odcinek, który zaczęliśmy całkiem dobrze. W poprzednich dniach zwykle mieliśmy lekką przewagę do momentu neutralizacji, ale potem wyglądało na to, że inni zaczynają przyspieszać. Dziś od początku jechaliśmy nieco mocniej i w połowie odcinka wypracowaliśmy sobie przewagę. Niestety, przebicie opony nieco nas spowolniło, dzięki czemu Carlos (Sainz) mógł nas wyprzedzić. Pod koniec jechaliśmy za nim przez trudne wydmy, a potem aż do mety trzymaliśmy się w jego kurzu. To sprawiło, że trochę trudno było dostrzec skały na trasie, ale cieszymy się, że udało nam się przejechać odcinek z dobrym czasem."

Podium oraz zwycięskie trio dla Toyoty uzupełnili liderzy rajdu Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, tracąc do De Villiersa nieco ponad jedną minutę. Trzecia lokata na etapie pozwoliła załodze GR DKR Hilux-a na odbudowanie przewagi czasowej nad najgroźniejszym rywalem do prawie 40 minut.

Nasser Al-Attiyah: "Dzisiaj mieliśmy naprawdę dobry przejazd, nie musieliśmy mocno przyspieszać i ukończyliśmy etap na trzecim miejscu. Teraz mamy naprawdę dobrą przewagę i z moją Toyotą jestem pewny siebie po dzisiejszym dniu, kiedy wyraźnie było widać, ze jest w doskonałej dyspozycji. To także wspaniałe móc pochwalić się 1-2-3 dla TOYOTA GAZOO Racing, i choć jeszcze nie jesteśmy na miejscu, to każdy dzień jest jak małe zwycięstwo, gdy zbliżamy się do Dżuddy."

Tuż za pierwszą dziesiątką znaleźli się Shameer Variawa i Danie Strassen, mijając metę o 4 minuty i 38 sekund wolniej od dziesiejszego zwycięzcy.

 

Na trzy etapy przed końcem rajdu w TOP10 znajdują się trzy Toyoty Hilux. Prowadzą Al-Attiyah i Baumel, na trzecim miejscu znajdują się Al-Rajhi i Orr, a De Villiers i Murphy szykują się do ataku na podium z zajmowanej aktualnie piątej pozycji.

W grupie aut produkcyjnych Land Cruisery zespołu Toyota Land Cruiser Toyota Auto Body dominują w zasadzie od początku rajdu, regularnie zdobywając pierwsze miejsce na podium w grupie T2. W klasyfikacji generalnej Akira Miura i Laurent Lichtleuchter ukończyli dzisiejszy odcinek na 52. pozycji, a Ronald Basso i Jean Michel Polato na 54. miejscu.Jutro dakarowa karawana przemieści się z Wadi ad-Dawasir do Biszy. Do pokonania będzie 759 km, z czego 375 km odcinka specjalnego.

 Klasyfikacja 9 etapu Rajdu Dakar 2022:
1. Giniel De Villiers / Dennis Murphy Toyota GR DKR Hilux 2:33.08

2. Henk Lategan / Brett Cummings Toyota GR DKR Hilux +0.09
3. Nasser Al-Attiyah / Matthieu Baumel Toyota GR DKR Hilux +1.04
4. Mattias Ekström / Emil Bergkvist Audi RS Q e-tron +2.07
5. Sebastien Loeb / Fabian Lurquin BRX Hunter T1+ +2.11
6. Carlos Sainz / Lucas Cruz Audi RS Q e-tron +2.48
7. Mathieu Serradori / Loic Minaudier Century CR6 +3.15
8. Stephane Peterhansel / Edouard Boulanger Audi RS Q e-tron +3.45
9. Brian Baragwanath / Leonard Cremer Century CR6 +4.03
10. Nani Roma / Alex Haro Bravo BRX Hunter T1+ +4.19
...
11. Shameer Variawa / Danie Strassen Toyota GR DKR Hilux +4.38
...
50. Akira Miura / Laurent Lichtleuchter Toyota Land Cruiser VDJ200 +51.16
...

52. Ronald Basso / Jean Michel Polato Toyota Land Cruiser VDJ200 +53.54

Klasyfikacja po etapie:
1. Al-Attiyah,
2. Loeb +39.05, 3. Al-Rajhi +58.44, 4. Terranova +1:36.09, 5. De Villiers +1:45.01, 6. Przygoński +1:46.04, 7. Wasiliew +1:48.33, 8. Prokop +2:04.28, 9. Halpern +2:14.52, 10. Serradori +2:33.42