GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing utrzymuje prowadzenie w Rajdzie Dakar 2022

 

TOYOTA GAZOO Racing utrzymuje prowadzenie w Rajdzie Dakar 2022

Na dwa dni przed końcem Rajdu Dakar 2022 zespół TOYOTA GAZOO Racing jest na dobrej drodze do kolejnego zwycięstwa w tej legendarnej imprezie. Dziś najszybszy wśród Toyot GR DKR Hilux był Henk Lategan, a w TOP10 metę minęły łącznie 4 auta japońskiego producenta.

Zwycięzcy z 2019 roku - Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel pewnie przewodzą stawce, a w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej znajdują się łącznie trzy rajdowe Toyoty Hilux, z czego dwie na podium!

Na 10. etapie Al-Attiyah i Baumel - liderzy fabrycznego zespołu TOYOTA GAZOO Racing zajęli 7. miejsce i na 1181 kilometrów przed metą rajdu mają ponad 32 minuty przewagi nad rywalami.

Nasser Al-Attiyah: "10. etap Dakaru był dla nas kolejnym dobrym dniem. Nie było łatwo, a trasa z Wadi Ad Dawasir do Bishy była podchwytliwa. Jednak udało nam się ją pokonać bez żadnych problemów, nie podejmując ryzyka. Jestem zadowolony, że dojechałem do mety za Sebastienem Loebem, tracąc do niego dziś tylko minutę. Różnica wynosi teraz 32 minuty i mamy dobrą pozycję startową na 11. etapie. Naszym celem będzie kontrolowanie tempa i dotarcie do Dżuddy na pierwszym miejscu w piątek."

Bardzo dobry dzień zaliczyli Henk Lategan i Brett Cummings, którzy przez większość odcinka specjalnego utrzymywali się na podium, mijając ostatecznie metę OS-u na 4. pozycji.

Henk Lategan: "To był naprawdę trudny etap i prawdopodobnie najbardziej zatłoczony z dotychczasowych w rajdzie. Zaczęliśmy od szybkiego fragmentu, po czym wjechaliśmy w kaniony, gdzie nawigacja stała się naprawdę trudna. Rano startowaliśmy z 2. pozycji, ale po około 100 km dogoniliśmy Giniela. Udało nam się go wyprzedzić nieco później, ale potem otwieraliśmy drogę. Brett wykonał bardzo dobrą robotę, a my trafiliśmy na jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów na rajdzie. Jestem bardzo zadowolony z tego dnia, zwłaszcza, że przez dużą część etapu musieliśmy otwierać trasę odcinka."

Toyoty Hilux w TOP10 uzupełnili Lucio Alvarez i Armand Monleon z 8. lokatą oraz Yazeed Al-Rajhi i Michael Orr na 10. miejscu.

Wczorajsi zwycięzcy, Giniel de Villiers i Dennis Murphy, otwierali dzisiaj trasę i musieli bardzo uważać, by nie popełnić błędu w nawigacji, który kosztowałby ich sporą stratę czasową. Do mety pozostały zaledwie dwa odcinki specjalne, a w pierwszej dziesiątce rajdu różnice czasowe są bardzo małe i trzeba unikać każdego błędu. Spokojna jazda zaowocowała 15. miejscem na etapie.

Giniel de Villiers: "To był zdecydowanie trudny etap do otwierania i nie było również łatwy z nawigacyjnego punktu widzenia. Popełniliśmy dziś zbyt wiele błędów, próbując znaleźć drogę i z łatwością kosztowało nas to sześć lub siedem minut. Henk dogonił nas w jednym z miejsc, gdzie popełniliśmy błąd, a potem przez chwilę jechaliśmy za nim. Oni z przodu wykonali dobrą robotę, ale musimy pogodzić się z tym, że na drodze zdarzają się błędy. Byliśmy dziś na 15. miejscu, co daje nam dobrą pozycję na jutrzejszy 11. etap."

Shameer Variawa i Danie Strassen dojechali do mety na 37. pozycji, ale ten rezultat pozwolił im obronić 14. pozycję w klasyfikacji generalnej. Od pierwszej dziesiątki rajdu dzieli ich 1.02.26, co w warunkach Rajdu Dakar sprawia, że nadal mają szansę na ukończenie rajdu w TOP10.

Shameer Variawa: "Szczerze mówiąc, dzisiejszy etap nie był dla mnie zbyt trudny, ponieważ generalnie wolę bardziej techniczne i ciężkie trasy. Niestety, przebiliśmy oponę, co trochę nas opóźniło, a do tego miałem problemy z hamulcami. Mieliśmy przez to kilka problemów, a później dla bezpieczeństwa postanowiłem lekko zwolnić i po prostu dojechać do końca. Nie lubię wybiegać myślami zbyt daleko w przyszłość i podchodzę do wszystkiego dzień po dniu. Jutro jest nowy etap, po którym zobaczymy, co będzie dalej."

Duet Land Cruiserów VDJ200 z zespołu Team Land Cruiser Toyota Auto Body spisuje się świetnie już od startu pierwszego odcinka specjalnego i jest na bardzo dobrej drodze do zdobycia dziewiątego z rzędu zwycięstwa dla Toyoty wśród aut produkcyjnych. Dzisiaj Akira Miura i Laurent Lichtleuchter ukończyli odcinek na 47. pozycji, a Ronald Basso i Jean Michel Polato na 49. miejscu.

Na dzień przed końcem rajdu czeka na zawodników duże wyzwanie. Do pokonania będą mieli ponad 500 km, z czego 346 km stanowić będzie odcinek specjalny w połowie poprowadzony wydmami o wszelkich możliwych kształtach i rodzajach piasku, włączając ten najbardziej miękki, w którym łatwo się zakopać. To będzie ostatnie w tym roku wielkie starcie!

Klasyfikacja 10 etapu Rajdu Dakar 2022:
1. Stephane Peterhansel / Edouard Boulanger Audi RS Q e-tron 2:52.43
2. Carlos Sainz / Lucas Cruz Audi RS Q e-tron +2.06
3. Orlando Terranova / Daniel Oliveras Carreras BRX Hunter T1+ +3.59
4. Henk Lategan / Brett Cummings Toyota GR DKR Hilux +4.11
5. Sebastien Loeb / Fabian Lurquin BRX Hunter T1+ +4.25
6. Jakub Przygoński / Timo Gottschalk Mini John Cooper Works Buggy +5.48
7. Nasser Al-Attiyah / Matthieu Baumel Toyota GR DKR Hilux +5.50
8. Lucio Alvarez / Armand Monleon Toyota Hilux Overdrive +7.27
9. Mathieu Serradori / Loic Minaudier Century CR6 +7.31
10. Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr Toyota Hilux Overdrive +7.54

15. Giniel De Villiers / Dennis Murphy Toyota GR DKR Hilux 11.31

37. Shameer Variawa / Danie Strassen Toyota GR DKR Hilux +29.47
...
47. Akira Miura / Laurent Lichtleuchter Toyota Land Cruiser VDJ200 +55.43
...

49. Ronald Basso / Jean Michel Polato Toyota Land Cruiser VDJ200 +57.24

Klasyfikacja po etapie:
1. Al-Attiyah, 2. Loeb +32.40, 3. Al-Rajhi +55.48, 4. Terranova +1:29.18, 5. Przygoński +1:41.02, 6. De Villiers +1:45.42, 7. Wasiliew +1:49.46, 8. Halpern +2:13.21, 9. Serradori +2:30.23, 10. Ekstrom +2:42.46