GR News
GR News
GR News
Trudny 1. etap dla TOYOTA GAZOO Racing

 

Trudny 1. etap dla TOYOTA GAZOO Racing

TOYOTA GAZOO Racing (TGR) rozpoczęła obronę swojej dakarowej korony w niedzielę, 1 stycznia 2023 roku, od wymagającego etapu na południe od tak zwanego Sea Camp, największego biwaku w 45-letniej historii rajdu. Na pierwszym etapie obrońcy tytułu Nasser Al-Attiyah i jego pilot Mathieu Baumel utrzymywali blisko dwuminutową stratę przez większą część etapu, by w końcu osiągnąć szósty czas w swoim nowym GR DKR Hilux T1+, pomimo problemów nawigacyjnych pod koniec etapu. Tym samym stracili 7 minut 17 sekund do czołówki.

Mistrzowie rozpoczęli rajd od czwartego najszybszego czasu na krótkim, szybkim prologu, który został rozegrany ostatniego dnia 2022 roku, by ustalić kolejność startu do pierwszego etapu. Po tym, jak 10 najlepszych zawodników prologu nominowało swoje pozycje startowe, Nasser i Mathieu wyruszyli na trasę jako siódmy samochód.

Załoga TGR jechała równym tempem, dobrze odnajdując się w pierwszych kilometrach odcinka. Niestety, trudny fragment nawigacyjny pod koniec odcinka kosztował ich utratę cennego czasu. Udało im się jednak ukończyć odcinek i zająć 6 miejsce.

Sprawy dla Henk Lategana i Bretta Cummingsa rozpoczęły się dosłownie z hukiem. Zwycięzcy dwóch etapów podczas Rajdu Dakar 2022 ukończyli prolog na 10 miejscu, co zmusiło ich do otwierania trasy pierwszego etapu. Dopiero co wystartowali, gdy uderzenie w nisko zawieszoną gałąź rozbiło przednią szybę ich samochodu, poważnie ograniczając widoczność.

Z rozbitą przednią szybą jechali aż do momentu, gdy na 29 km przed końcem odcinka przebili oponę. Postój dał im możliwość zdjęcia przedniej szyby i założenia gogli, które musieli nosić przez resztę 367-kilometrowego etapu, który rozpoczął się w pobliżu Sea Camp i zakończył 193 km na południe od biwaku.

Pomimo dużego wyzwania, jakim było otwieranie trasy, przebicie opony i konieczność jazdy bez przedniej szyby, załoga TGR zdołała uzyskać 11. najszybszy czas, 11 minut 45 sekund za liderami. Zawodnicy będą chcieli przejechać czysty odcinek na etapie 2, chcąc poprawić swoją obecną pozycję.Giniel de Villiers i Dennis Murphy nie tylko przebili oponę w połowie etapu, ale również mieli problemy z nawigacją. Ich rezultat na pierwszym etapie dał im 18 pozycję na koniec dnia, pozostawiając ich ze stratą 18 minut 31 sekund do zwycięzców etapu. Triumfator rajdu z 2009 roku i jego pilot będą mocno naciskali podczas drugiego etapu, aby pozostać w czołówce. 

Świetnie spisał się lokalny kierowca, Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, pilotowany przez doświadczonego niemieckiego pilota Dirka von Zitzewitza. Załoga Hiluxa T1+ zespołu Overdrive Racing zajęła trzecie miejsce na 1 etapie rajdu, tracąc 2 minut i 1 sekundę do zwycięzców etapu.

Mniej szczęścia miała załoga zespołu Team Land Cruiser Toyota Auto Body w składzie Akira Miura i Laurent Lichtleuchter miała wypadek na trasie, w wyniku którego ich Toyota Land Cruiser GR Sport wylądowała na boku, a załoga musiała czekać na ciężarówkę serwisową, by ta postawiła ich na koła. Druga załoga Team Land Cruiser Toyota Auto Body - Ronald Basso i Jean Michel Polato, po nieskutecznej próbie postawienia auta kolegów z zespołu na koła wróciła do walki na odcinku i ukończyła go na pierwszej pozycji.

Na drugim etapie Rajd Dakar po raz pierwszy od pięciu dni opuści swoją bazę w Sea Camp, przenosząc się do kanionów Alula, na północny wschód od miejsca rozpoczęcia rajdu. Etap rozpocznie się od odcinka drogowego o długości 159 km, następnie zaplanowano odcinek specjalny o długości 430 km, po czym etap zakończy się zaledwie 1 km od kolejnego biwaku. Drugi etap obejmuje więcej piaszczystych tras, z niewielką ilością wydm, przemieszanych z kamienistymi trawersami.

Wyniki 1. Etapu Rajdu Dakar 2023:
1. Carlos Sainz Lucas Cruz Audi RS Q e-tron E2 3:20,41
2. Sebastien Loeb Fabian Lurquin BRX Hunter T1+ +10 s
3. Yazeed Al-Rajhi Dirk von Zitzewitz Toyota Hilux Overdrive +2.01
4. Guerlain Chicherit Alexandre Winocq Hunter +2.03
5. Orlando Terranova Alex Haro Bravo BRX Hunter T1+ +7.05
6. Nasser Al-Attiyah Mathieu Baumel Toyota GR DKR Hilux +7.17
7. Brian Baragwanath Leonard Cremer Century CR6 +7.51
8. Stephane Peterhansel Edouard Boulanger Audi RS Q E-Tron E2 +8.51
9. Jakub Przygoński Armand Monleon Mini John Cooper Works Plus +8.54
10. Henk Lategan Bret Cummings Toyota GR DKR Hilux +11.45

Po etapie: 1. Sainz, 2. Loeb +10 s, 3. Al-Rajhi +2.01, 4. Chicherit +2.03, 5. Terranova +7.05, 6. Al-Attiyah +7.17, 7. Baragwanath +7.51, 8. Peterhansel +8.51, 9. Przygoński +8.54, 10. Lategan +11.45