GR News
GR News
GR News
5 Toyot Hilux T1+ w TOP10 Rajdu Dakar 2023 po 4. etapie

 

5 Toyot Hilux T1+ w TOP10 Rajdu Dakar 2023 po 4. etapie

Stosunkowo spokojny czwarty etap pozwolił obrońcom tytułu, Nasserowi Al-Attiyahowi i jego pilotowi Mathieu Baumelowi, powiększyć swoją przewagę w Rajdzie Dakar 2023 do 18 minut i 18 sekund nad startującą w prywatnych barwach Toyotą Hilux T1+ Yazeeda Al Rajhi, który zajmuje drugie miejsce. Przebicie opony było jedynym problemem katarskiego kierowcy i jego francuskiego pilota.

Nasser i Mathieu uzyskali czwarty najlepszy czas na 4 etapie, tracąc do zwycięzców etapu zaledwie 2 minuty 6 sekund na 425-kilometrowym odcinku specjalnym. Ich główni rywale stracili tego dnia 7 minut 04 sekundy, co zwiększyło przewagę załogi GR DKR Hilux T1+ w klasyfikacji generalnej.

Henk Lategan i Brett Cummings również zaliczyli udany etap, kończąc zmagania bez ani jednej przebitej opony. Rozpoczęli etap jako drugi samochód na trasie, co utrudniało nieco znalezienie właściwej drogi. Jednak udało im się znaleźć dobre tempo, wielokrotnie jadąc wspólnie z jednym z konkurentów, dzięki czemu dotarli do mety ze stratą zaledwie 7 minut 23 sekund do zwycięzców etapu.

Pomimo dotkliwej kary 20 minut na pierwszym etapie, Henk i Brett awansowali na 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc do lidera 45 minut 25 sekund, a do 4 miejsca zaledwie 13 minut. Po ukończeniu 4. etapu jako szósty najszybszy samochód, będą też szóstym samochodem na trasie 5. etapu, co daje im dobrą pozycję do podjęcia walki.

Czwarty etap przyniósł również dobry wynik dla Giniela de Villiersa i jego kierowcy Dennisa Murphy'ego. Załoga rozpoczęła etap jako 27 samochód na trasie, co utrudniło im jazdę w ciężkim, mokrym piachu, który dominował na początku etapu. Mimo warunków na trasie zawodnicy jechali dalej, uzyskując 9. najlepszy czas na etapie, 16 minut i 11 sekund za zwycięzcami.

Wynik ten daje im 7 miejsce w klasyfikacji generalnej, choć ich strata do kolegów z zespołu Nassera i Mathieu wzrosła do 46 minut 13 sekund. Znajdują się zaledwie 46 sekund za załogą przed nimi, i mniej niż minutę za Henkiem i Brettem zajmującymi 5 miejsce. Ich pozycja na starcie 5 etapu to dziewiąte miejsce, co powinno zwiększyć ich szanse na uzyskanie lepszego wyniku.

Piąty etap Rajdu Dakar 2023 rozpocznie się i zakończy na biwaku w pobliżu miasta Ha'il, gdzie zimna pogoda i ulewa uświetniły przybycie Rajdu Dakar w dniu 3 stycznia. Z biwaku na start załogi pokonają odcinek drogowy o długości 145 km, po którym przejadą odcinek specjalny o długości 374 km. Na koniec pozostanie im odcinek drogowy o długości 130km prowadzący z powrotem do biwaku.

Po piątym etapie, zawodników czekają jeszcze trzy, zanim rajd dotrze do stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, gdzie będzie dzień odpoczynku. Drugi tydzień imprezy odbędzie się w dużej mierze w tzw. Empty Quarter w południowej części Arabii Saudyjskiej, zanim impreza zakończy się w nadmorskim mieście Dammam 15 stycznia.