GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing drugi raz z rzędu triumfuje w Rajdzie Dakar

 

TOYOTA GAZOO Racing drugi raz z rzędu triumfuje w Rajdzie Dakar

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel prowadzący Toyotę GR DKR Hilux T1+ po raz drugi z rzędu wygrali Rajd Dakar, najtrudniejszy rajd terenowy na świecie. Impreza potwierdziła niezawodność i wytrzymałość auta stworzonego przez TOYOTA GAZOO Racing – cztery z pięciu najszybszych załóg rajdu korzystało z Hiluxów.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel zwyciężyli w Rajdzie Dakar 2023 z przewagą godziny, 20 minut i 49 sekund nad kolejną załogą. Prowadzili w imprezie od drugiego etapu i konsekwentnie powiększali przewagę. Unikali błędów, a Toyota GR DKR Hilux T1+ okazała się niesamowicie niezawodna. Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar po raz piąty w karierze, Baumel triumfował po raz czwarty. Duet trzykrotnie wygrywał w samochodach przygotowanych przez TOYOTA GAZOO Racing, w tym dwie ostatnie edycje.

„To niesamowite uczucie. Chciałbym podziękować tak wielu osobom, zaczynając od każdego członka naszego zespołu. Te dwa tygodnie były bardzo wymagające, ale obroniliśmy tytuł. Jestem pod wrażeniem GR DKR Hiluxa T1+. To coś wspaniałego, że razem z TOYOTA GAZOO Racing wygraliśmy ten rajd już trzykrotnie” – powiedział Nasser Al-Attiyah.

„To piękny dzień dla całego naszego zespołu. Zwycięstwo w Rajdzie Dakar to coś niezapomnianego, ale wygrać tę imprezę dwa razy z rzędu jest absolutnie wyjątkowe. Jestem dumny z Toyoty GR DKR Hilux T1+, która okazała się niezawodna i wytrzymała w dwóch kolejny Rajdach Dakar” – powiedział Glyn Hall, szef zespołu.

Toyota zdominowała Rajd Dakar 2023. Trzy fabryczne załogi ukończyły imprezę w najlepszej piątce imprezy. Na czwartym miejscu ze stratą dwóch godzin, 31 minut i 12 sekund Rajd Dakar 2023 ukończyli Giniel de Villiers i Dennis Murphy. Dla zawodnika z RPA był to 15. raz w karierze, gdy finiszował w czołowej piątce. Henk Lategan i Brett Cummings dojechali do mety na piątej lokacie (+2:36:23). Co więcej, na trzecim miejscu Rajd Dakar ukończył debiutant Lucas Moraes, który korzystał z Toyoty GR DKR Hilux T1+ wystawionej przez zespół prywatny. Jego pilotem był doświadczony Timo Gottschalk.

Rajd Dakar 2023 był także pierwszą rundą mistrzostw świata w rajdach cross-country (W2RC). Al-Attiyah i Baumel uzbierali w sumie 85 punktów i zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą dwóch punktów do liderów. W klasyfikacji producentów Toyota zajmuje drugą lokatę ze stratą jednego punktu. Następny rajd w kalendarzu W2RC to Abu Dhabi Desert Challenge, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego.