GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing zdobywa wszystkie trzy tytuły w W2RC

 

TOYOTA GAZOO Racing zdobywa wszystkie trzy tytuły w W2RC

Nasser Al-Attiyah, pilotowany przez Mathieu Baumel doprowadził zwycięskiego GR DKR Hiluxa T1+ do mety Rajdu Maroka zdobywając dla Toyoty mistrzowskie tytuły wśród producentów, kierowców i pilotów. Drugi rok z rzędu TOYOTA GAZOO Racing kończy sezon z kompletem tytułów Mistrzostwach Świata FIA w Rajdach Terenowych (W2RC).

Rajd Maroka 2023 rozegrany został w dniach 12-18 października na 2240-kilometrowej trasie z nadmorskiego miasta Agadir do pustynnego Merzouga, we wschodniej części Maroka. Zawody stanowiły kulminacyjną część sezonu W2RC, będąc miejscem finałowych rozstrzygnięć w walce o mistrzowskie tytuły. Tradycyjnie Rajd Maroka jest także cenną okazją dla zespołów i zawodników do przetestowania swoich samochodów o najnowszych specyfikacjach w warunkach, które przypominają te występujące w Rajdzie Dakar w Arabii Saudyjskiej.

Dla TOYOTA GAZOO Racing Rajd Maroka był także okazją do dalszego testowania usprawnień zastosowanych w nowej wersji GR DKR Hilux T1+. Z kolei dla Nassera Al-Attiyah od wyniku osiągniętego w rajdzie zależało zdobycie po raz drugi z rzędu mistrzowskiego tytułu w klasyfikacji kierowców. Mathieu Baumel i zespół zapewnili sobie mistrzowskie tytuły w klasyfikacji pilotów i producentów już podczas poprzedniej rundy W2RC.Tytuł dla Al-Attiyaha ważył się do ostatnich chwil rajdu. Mimo kilku problemów na trasie katarsko-andorski duet doprowadził GR DKR Hiluxa T1+ do mety rajdu i zdobył komplet mistrzowskich tytułów.

Zawody wygrał Saudyjczyk Yazeed Al Rajhi, pilotowany przez Timo Gottschalk w Toyocie Hilux T1+ zgłoszonej przez prywatny zespół. Dzięki drugiemu zwycięstwu w sezonie Al Rajhi i Gottschalk zdobyli wicemistrzostwo w W2RC w klasyfikacji kierowców i pilotów. Para pojechała równo i czysto, odnotowując swoje pierwsze zwycięstwo w Rajdzie Maroka.

W TOP5 Rajdu Maroka znalazły się jeszcze dwie Toyoty Hilux T1+, zgłoszone przez prywatne zespoły. Czwarte miejsce zajął argentyńsko-hiszpański duet Juan Cruz Yacopini i Daniel Olivieras Carreras, przypieczętowując zdobycie tytułów II wicemistrzów w klasyfikacji kierowców i pilotów. Tym samym całe podium W2RC 2023 w klasyfikacji generalnej i grupy T1 należało do załóg zasiadających w Toyotach Hilux.

Sezon 2023 W2RC rozpoczął się od Rajdu Dakar, który stanowił 1. rundę. Ze względu na swoją długość i ekstremalny charakter, Rajd Dakar pozwala zdobyć więcej punktów niż kolejne rundy. Dakarowe zwycięstwo dało Al-Attiyah i Baumelowi solidne podstawy na resztę sezonu. Niestety duet nie ukończył 2. rundy Abu Dhabi Desert Challenge, po wypadku na 3. etapie.

W 3. rundzie załoga TOYOTA GAZOO Racing pokazała, że nigdy się nie poddaje i wywalczyła zwycięstwo w Rajdzie Sonora w Meksyku, co dało im kolejne 51 punktów do klasyfikacji mistrzostw. Podczas 4. rundy Desafio Ruta 40 w Argentynie, załoga GR DKR Hiluxa T1+ ponownie udowodniła swoją wysoką formę, wygrywając aż cztery z pięciu etapów imprezy, zdobywając następne 53 punkty. Pomimo braku ostatecznego zwycięstwa w Rajdzie Maroka, załodze udało się zdobyć 16 punktów za 15. miejsce w zawodach oraz pozycje zajęte na poszczególnych etapach rajdu.Po Rajdzie Maroka zespół TOYOTA GAZOO Racing skupia się już tylko na przygotowaniach do kluczowej imprezy w sezonie - Rajdu Dakar, do którego pozostały już tylko dwa miesiące.

Wyniki końcowe Rajdu Maroka 2023:
1. Y. Al Rajhi (SAU) / T. Gottschalk (DEU) OVERDRIVE RACING 14:49:09
2. D. Krotov (KGZ) / K. Zhiltsov (KGZ) OVERDRIVE RACING +34:17
3. N. Roma (ESP) / A. Bravo (ESP) M-SPORT FORD +43:03

4. J. Yacopini (ARG) / D. Carreras (ESP) OVERDRIVE RACING +57:08
5. E. Amos (ITA) / P. Ceci (ITA) OVERDRIVE RACING +1:00:13

19. N. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) TOYOTA GAZOO RACING +14:10:01

Klasyfikacja końcowa W2RC - Kierowcy:
1. N. AL-ATTIYAH (QAT) TOYOTA GAZOO RACING 205 pkt.
2. Y. AL RAJHI (SAU) OVERDRIVE RACING 181 pkt.
3. J. YACOPINI (ARG) OVERDRIVE RACING 132 pkt.

Klasyfikacja końcowa W2RC - Piloci:
1. M. BAUMEL (FRA) TOYOTA GAZOO RACING 205 pkt.
2. T. GOTTSCHALK (DEU) OVERDRIVE RACING 162 pkt.
3. D. OLIVERAS (ESP) OVERDRIVE RACING 132 pkt.

Klasyfikacja końcowa W2RC - Producenci:
1. TOYOTA GAZOO RACING 285 pkt.
2. X-RAID MINI JCW TEAM 144 pkt.
3. BAHRAIN RAID XTREME 125 pkt.
4. BAIC ORV 100 pkt.