GR News
GR News
GR News
Dwie nowe załogi TOYOTA GAZOO Racing na Rajd Dakar 2024

 

Dwie nowe załogi TOYOTA GAZOO Racing na Rajd Dakar 2024

Do rajdowego zespołu TOYOTA GAZOO Racing dołączą dwie zupełnie nowe załogi. Podczas Rajdu Dakar 2024 zawodnicy poprowadzą rajdowe GR DKR Hiluxy T1+ w najnowszej specyfikacji. Pełny skład zespołu zostanie podany pod koniec listopada.

Toyota z nowymi załogami na Rajd Dakar 2024
TOYOTA GAZOO Racing, po dwóch z rzędu zwycięstwach w Rajdzie Dakar i Mistrzostwach Świata FIA w Rajdach Terenowych (W2RC), postanowiła dać szansę w walce o kolejne wygrane nowym utalentowanym zawodnikom. “Dzięki naszemu GR DKR Hiluxowi T1+, który okazał się wysoce niezawodny i wytrzymały oraz doświadczeniu Nassera i Mathieu, zdobyliśmy mistrzowskie tytuły wśród producentów, kierowców oraz pilotów w W2RC, a także wygrane w Rajdzie Dakar. Zaczynając dwa lata temu nie wyobrażałem sobie takich wyników. Teraz możemy potwierdzić dalszy udział TOYOTA GAZOO Racing w W2RC, począwszy od Rajdu Dakar 2024. Ponadto zwiększamy nasze zaangażowanie, pracując nad realizacją celów określonych w projekcie Dakar Future 2026, dodając również do zespołu dwie nowe załogi” - mówi Andrea Carlucci, wiceprezes Toyota Motor Europe.

Młodość i doświadczenie
Pierwszą nową załogę tworzy Brazylijczyk Lucas Moraes, pilotowany przez Hiszpana Armanda Monleón.

Moraes udowodnił, że jest jednym z najszybszych młodych kierowców W2RC. Podczas swojego debiutanckiego startu w Rajdzie Dakar 2023 zajął znakomite trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W przeszłości także dwukrotnie wygrywał bardzo wymagający południowoamerykański maraton Rally dos Sertoes oraz trzykrotnie triumfował w mistrzostwach Brazylii. Teraz jako członek fabrycznego zespołu TOYOTA GAZOO Racing, Moraes będzie miał dużą szansę, by spełnić swoje marzenie o zwycięstwie w Rajdzie Dakar.

Z kolei Monleón to doświadczony pilot i motocyklista. Ośmiokrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar, cztery razy na motocyklu (2016-2019) i cztery razy jako pilot (2020-2023), m.in. Kuby Przygońskiego.

Rekordzista Rajdu Dakar
W drugiej załodze zobaczymy Amerykanina Setha Quintero, pilotowanego przez Niemca Dennisa Zenze.

Quintero szybko wyrobił sobie mocną pozycję w światowych rajdach terenowych. W 2021 roku 18-letni wtedy zawodnik został najmłodszym etapowym zwycięzcą Rajdu Dakar, a rok później ustanowił rekord 12 etapowych zwycięstw z rzędu w klasyfikacji lekkich pojazdów prototypowych. Pochodzący z San Marcos w Kalifornii kierowca, mając 4 lata jeździł na quadzie, a ścigać zaczął się w wieku zaledwie 10 lat. Już rok później wygrał po raz pierwszy Mistrzostwa Świata UTV Juniorów.

Na prawym fotelu Toyoty GR DKR Hilux T1+ zasiądzie Dennis Zenze, który towarzyszył Quintero podczas trzech poprzednich edycji Rajdu Dakar, a niedawno wspólnie z nim zdobył tytuł Mistrzostw Świata W2RC w grupie T3.

Jeszcze szybszy GR DKR Hilux T1+
Obie załogi poprowadzą zmodernizowane wersje GR DKR Hiluxa T1+, który zapewnił Toyocie zwycięstwa w 2022 i 2023 roku. Auto zbudowane jest według najnowszych przepisów FIA i posiada jeszcze lepsze osiągi. Szczegóły specyfikacji auta na rok 2024 zostaną podane w późniejszym terminie.

TOYOTA GAZOO Racing chce dalej rozwijać model GR DKR Hilux T1+. Celem zespołu jest testowanie nowych rozwiązań oraz komponentów poprzez sport motorowy i wdrażanie ich do aut cywilnych.

Trening przed Rajdem Dakar 2024
W ramach przygotowań i testów przez styczniowym maratonem zespół zgłosił załogę Seth Quintero i Dennis Zenz do rajdu Dubai International Baja rozgrywanego 10-13 listopada. Z kolei duet Lucas Moraez i Armand Monleón wystartuje 23-25 listopada w Baja Qassim w Arabii Saudyjskiej.

ajd Dakar 2024 rozpocznie się 5 stycznia w mieście Al-Ula na północy Arabii Saudyjskiej. Na terenowy maraton będzie składać się 12 etapów o łącznej długości odcinków specjalnych wynoszącej 5 000 kilometrów. Zawody, które jednocześnie stanowią także 1. rundę W2RC 2024, zakończą się 19 stycznia metą w nadmorskim mieście Yanbu.