GR News
GR News
GR News
Zespół TOYOTA GAZOO Racing gotowy na Rajd Dakar 2024

 

Zespół TOYOTA GAZOO Racing gotowy na Rajd Dakar 2024

Już 5 stycznia pięć załóg w nowych Toyotach GR DKR Hilux EVO T1U rozpocznie rywalizację w 46. edycji Rajdu Dakar. Tegoroczna trasa składa się z 12 etapów i liczy prawie 8 tys. kilometrów po pustyniach Arabii Saudyjskiej.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing jest już w Arabii Saudyjskiej i rozpoczął ostatni etap przygotowań do tegorocznego Rajdu Dakar. Rywalizacja rozpocznie się w piątek 5 stycznia od 28-kilometrowego prologu w pobliżu miasta Al-Ula, gdzie znajduje się także pierwszy biwak podczas rajdu. Pięć nowych Toyoty GR DKR Hilux EVO T1U jest zostało już zmontowanych przez zespół mechaników i inżynierów, a podczas przejazdów testowych zostaną ostatecznie sprawdzone wszystkie systemy i podzespoły.

Do tegorocznej rywalizacji przygotowano udoskonaloną wersję Toyoty Hilux, która w 2023 roku wygrała Rajd Dakar i zdobyła tytuł w W2RC. Model GR DKR Hilux EVO T1U zbudowany jest według przepisów najmocniejszej grupy Ultimate, a jego turbodoładowany silnik V6, pochodzący z seryjnego modelu Land Cruiser 300, zasilany jest biopaliwem. Inżynierowie skupili się na zwiększeniu i tak legendarnej już trwałości oraz niezawodności Hiluxa, by auto sprostało najbardziej wymagającej trasie, odkąd rajd przeniósł się do Arabii Saudyjskiej.

W tym roku TOYOTA GAZOO Racing wystawia najliczniejszą jak dotąd reprezentację zarówno w Rajdzie Dakar, jak i w Mistrzostwach Świata FIA w Rajdach Terenowych (W2RC). „To początek nowej, ekscytującej ery dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Mamy nie tylko rewelacyjny samochód w postaci GR DKR Hilux EVO T1U, ale także świetny zespół z czterema nowymi załogami oraz doskonałych mechaników. Nie możemy doczekać się już rywalizacji” - mówi Alain Dujardyn, dyrektor zespołu TOYOTA GAZOO Racing w W2RC.

Lucas Moraes z pilotem Armandem Monleonem (nr 206) oraz Seth Quintero z Dennisem Zenzem (nr 216) wystartują w Hiluxach w barwach wieloletniego partnera TOYOTA GAZOO Racing - Red Bulla. Trzy pozostałe załogi będą rywalizować w Hiluxach z nowym malowaniem sportowych zespołów Toyoty, które wyróżnia się nadwoziem w kolorze czarnego matu oraz biało-czerwonym napisem GR. Dwunasty start z rzędu w Rajdzie Dakar za kierownicą Toyoty Hilux zaliczy Giniel de Villiers, pilotowany przez Dennisa Murphy’ego (nr 209). Skład zespołu uzupełniają debiutanci - Saood Variawa, pilotowany przez Francoisa Cazalet (nr 226), oraz Guy Botterill z pilotem Brettem Cummingsem (nr 243).

Po piątkowym prologu w Al-Ula na zawodników czeka sześć długich i bardzo trudnych etapów, w tym innowacyjna próba maratońska „48h Chrono”, po której zawodnicy będą mieli jeden dzień w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie na odpoczynek, regenerację i solidny serwis aut. Sześć kolejnych etapów poprowadzi uczestników z powrotem w kierunku północnej części Arabii Saudyjskiej. Meta rajdu zaplanowana jest na 19 stycznia w nadmorskim mieście Yanbu. Cała tegoroczna trasa liczy 7967 km, z czego 4720 km stanowić będą odcinki specjalne.