GR News
GR News
GR News
Gwiazdy Toyota Gazoo Racing w Virtual Le Mans 24 Hours

 

Gwiazdy Toyota Gazoo Racing w Virtual Le Mans 24 Hours

W weekend 13-14 czerwca odbędzie się pierwsza wirtualna edycja 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Zespół Toyota Gazoo Racing, który zwyciężał w dwóch ostatnich edycjach prawdziwego wyścigu, na zmagania w symulatorach wystawi gwiazdorską obsadę.

Sezon w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC) został wstrzymany z powodu pandemii koronawirusa. Przynajmniej do sierpnia ściganie na torach nie wróci. Przełożyć trzeba było nawet legendarny wyścig Le Mans 24 Hours, który kierowcy w Toyotach wygrywali w dwóch ostatnich latach. Organizatorzy postanowili jednak czerwcową datę wypełnić ściganiem online – w dniach 13-14 czerwca zmierzą się w pierwszej edycji Virtual Le Mans 24 Hours.

WEC 2019 2020 Virtual 035

Na kogo stawia Toyota Gazoo Racing?

W rywalizacji weźmie udział 50 czteroosobowych zespołów w dwóch kategoriach. W każdym z nich musi być przynajmniej dwóch prawdziwych kierowców wyścigowych oraz nie więcej niż dwóch simracerów, czyli specjalistów od wyścigów wirtualnych. Toyota Gazoo Racing postawiła na swoje największe gwiazdy, które wesprą czołowi simracerzy.

Samochodem z numerem 7. pojadą liderzy klasyfikacji generalnej FIA WEC Mike Conway, Kamui Kobayashi oraz José María López, a dołączy do nich Maxime Brient, 23-letni simracer z Le Mans. W aucie z numerem 8. za kierownicą zmieniać się będą etatowi zawodnicy Sébastien Buemi i Brendon Hartley, a także Yuri Kasdorp, 23-letni simracer z Holandii, oraz Kenta Yamashita w zastępstwie Kazukiego Nakajimy – reprezentant programu Toyota Gazoo Racing WEC Challenge. 

WEC 2019 2020 Virtual 029

Jakim autem pojadą kierowcy Toyota Gazoo Racing?

Kierowców z bazy w Kolonii będą wspierać inżynierowie Toyota Gazoo Racing. Simracerzy pomogą w dobraniu odpowiednich ustawień i strategii na wyścig, bo platformę rFactor2 znają doskonale. Z racji tego, że hybrydowe prototypy LMP1 nie są dopuszczone w Virtual Le Mans 24 Hours, reprezentanci Toyota Gazoo Racing, podobnie jak inni uczestnicy, będą się ścigać za kierownicą aut kategorii LMP2 (model Oreca 07) w oklejeniu nawiązującym do TS050 Hybrid.

„E-motorsport jest dla nas nowym doświadczeniem. Do Virtual Le Mans 24 Hours podchodzimy z równie wielką pokorą jak entuzjazmem. Chcemy, by fani wyścigów długodystansowych mieli się czym ekscytować. Cieszymy się, że znów będziemy rywalizować, a lista zgłoszeń robi naprawdę duże wrażenie” – powiedział Hisatake Murata, szef Toyota Gazoo Racing.

WEC 2019 2020 Virtual 028

W stawce gwiazdy F1 i polscy simracerzy

Stawka wyścigu jest piekielnie mocna. W rywalizacji wezmą udział zespoły z serii IMSA, Indycar i FIA WEC, a także topowe simracingowe składy. Przed ekranami symulatorów usiądą gwiazdy F1 z Charlesem Leclerkiem, Maxem Verstappenem i Lando Norrisem na czele, a także topowi simracerzy z Polski – Nikodem Wiśniewski, Kuba Brzeziński, Dawid Mroczek, Tomek Poradzisz i Zbigniew Siara.

Od 9 do 11 czerwca zawodnicy będą mogli trenować podczas 12-godzinnych sesji. Kwalifikacje odbędą się 12 czerwca. Wyścig ruszy 13 czerwca o godz. 15.