GR News
GR News
GR News
TOYOTA GR CUP DIGITAL na trasie legendarnego Le Mans 24h

 

TOYOTA GR CUP DIGITAL na trasie legendarnego Le Mans 24h

Fanów sportowych samochodów stworzonych przez TOYOTA GAZOO Racing czeka kolejna porcja emocji. Zaledwie kilka dni po 91. edycji wyścigu Le Mans 24h, na wirtualnym odpowiedniku trasy kultowego wyścigu długodystansowego zmierzą się zespoły rywalizujące w 3. rundzie TOYOTA GR CUP DIGITAL.

Emocje jeszcze nie opadły po pełnym dramatyzmu wyścigu Le Mans 24h rozegranym w miniony weekend, a już 15-16 czerwca siedem zespołów walczących w TOYOTA GR CUP DIGITAL stanie do rywalizacji na wirtualnym Circuit de la Sarthe - jednym z najsłynniejszych torów wyścigowych świata.

Prowadzona przez Sébastiena Buemiego, Brendona Hartleya i Ryo Hirakawę Toyota GR010 HYBRID wywalczyła na Circuit de la Sarthe drugie miejsce, po niezwykle zaciętej i wypełnionej licznymi zwrotami akcji walce, powiększając punktową przewagę w Mistrzostwach Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych (FIA WEC). Teraz przyszedł czas na starcie kierowców simracingu.

Walka za kierownicą hipersamochodu Toyoty
Aby w pełni utrzymać wyjątkową atmosferę Le Mans 24h, kierowcy poprowadzą hipersamochód - Toyotę GR010 HYBRID, w której załoga zespołu TOYOTA GAZOO Racing w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López w 2021 roku odniosła zwycięstwo w wyścigu. Była to pierwsza wygrana hipersamochodu w Le Mans 24h i czwarte z rzędu zwycięstwo dla TOYOTA GAZOO Racing, które zespół powtórzył jeszcze w 2022 roku.

GR010 HYBRID ma napęd na cztery koła oraz mocny układ hybrydowy, na który składają się 3,5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, osiągający moc 680 KM, którą przekazuje na koła tylne, oraz 272-konny silnik elektryczny, napędzający oś przednią. Łączna moc układu hybrydowego wynosi 500 kW (680 KM), co oznacza, że moc silnika spalinowego jest dozowana w zależności od energii dostarczanej przez silnik elektryczny. To bardzo szybki i niezwykle wymagający hipersamochód, który z pewnością zapewni wyjątkowe emocje od startu do mety.

Zawody rozgrywane wspólnie z e-sportową ligą Gran Turismo Team Cup podzielone będą na cztery wyścigi, poprzedzone kwalifikacjami. W czwartek 15 czerwca od godz. 19.00 odbędą się wyścigi Dywizji 4 i 2, a w piątek 16 czerwca od godz. 19.00 wyścigi Dywizji 3 i 1. Na stronie internetowej cyklu https://www.grnews.pl/gr-cup dostępna będzie transmisja live z zawodów.

Po dwóch rundach z kompletem zwycięstw w TOYOTA GR CUP DIGITAL prowadzi zespół Elite Racing Squad, przed Sim Racing Champions i Grip Xtreme Forever.

Toyoty rywalizowały na Torze Silesia Ring
Czerwcowa dawka motorsportowych wrażeń z TOYOTA GAZOO Racing Polska rozpoczęła się już 4 czerwca podczas 3. rundy TOYOTA GR CUP, rozgrywanej na Torze Silesia Ring.

Seria TOYOTA GR CUP powstała z myślą o polskich właścicielach sportowych samochodów z linii GR i już drugi sezon rozgrywana jest we współpracy z popularnymi cyklami zawodów typu track day – Race Cup oraz Interia Drive Cup.

Zawodnicy prowadzący samochody z linii GR rywalizowali w dwóch klasach – GR YARIS CUP i GR OPEN. Dla właścicieli innych sportowych samochodów Toyoty została stworzona osobna klasa Race & Fun.

3636-metrowa wyścigowa nitka Silesia Ringu znana jest z bardzo wymagających 15 zakrętów oraz dwóch prostych, z których najdłuższa liczy aż 730 metrów.

Głównym pretendentem do zdominowania rywalizacji były w tych warunkach GR Supry ze swoim mocnym turbodoładowanym 6-cylindrowym silnikiem. Model ten z powodzeniem rywalizuje w popularnej kategorii GT4, gdzie wyścigowa GR Supra szybko okazała się bardzo konkurencyjnym autem w seriach na całym świecie.

Tym razem najszybszą z Toyot na torze był jednak model MR2 3. generacji, prowadzony przez Tomasza Ćwiklika. MR2 to auto, które swoją konstrukcją z centralnie umieszczonym silnikiem nawiązuje do potężnych supersamochodów, ale przede wszystkim zachwyca lekkością i świetnym prowadzeniem. To w połączeniu z licznymi modyfikacjami napędu i aerodynamiki sprawiło, że żółta MR2 z nr 63 rywalizowała na torze z najmocniejszymi samochodami jak równy z równym, wyprzedzając nawet auta GT3 i GT4. Ćwiklik wygrał klasę Race & Fun w TOYOTA GR CUP, przed Szczepanem Gwizdalewiczem w GT86 i Janem Biegoniem w MR2 2. generacji.

W klasie GR OPEN drugie zwycięstwo w sezonie, po wygranej na Torze Poznań, odniósł Mariusz Miąsko w Toyocie GR Supra, obejmując także prowadzenie w klasyfikacji rocznej. Drugie i trzecie miejsce także należało do kierowców GR Supry, obrońcy zeszłorocznego tytułu w klasie GR Open Ireneusza Ludwiniaka oraz debiutującego w TOYOTA GR CUP Filipa Bulińskiego.

Wśród kierowców najliczniej reprezentowanego na torze modelu GR Yaris, triumfował Dariusz Kośmider, przed Tomaszem Sendrowskim oraz Pawłem Romanem. 18 punktów zdobyte za drugie miejsce pozwoliło Sendrowskiemu wskoczyć na pozycję lidera w klasyfikacji rocznej klasy GR YARIS.

Najbliższą okazją do podziwiania sportowych Toyot na torze będzie 4. runda TOYOTA GR CUP rozgrywana 21 lipca na Torze Poznań, wspólnie z zawodami Race Cup.

  >>> Więcej informacji ze świata TOYOTA GAZOO Racing