GR News
GR News
GR News
Zakończenie sezonu TOYOTA GR CUP DIGITAL na Circuit de Spa-Francorchamps

 

Zakończenie sezonu TOYOTA GR CUP DIGITAL na Circuit de Spa-Francorchamps

Finałowe stracie pierwszego sezonu TOYOTA GR CUP DIGITAL, oficjalnej serii TOYOTA GAZOO Racing Polska w e-motorsporcie, odbędzie się 14-15 grudnia na wirtualnym odpowiedniku belgijskiego toru Spa. Kierowcy walczyć będą w Toyotach TS050 Hybrid na nitce toru w konfiguracji wyścigu 24-godzinnego.

Rywalizacja w TOYOTA GR CUP DIGITAL połączona jest z rozgrywkami Gran Turismo Team Cup (GTCC), a kalendarz serii składa się z ośmiu rund rozgrywanych od kwietnia do grudnia.

Zmagania w e-motorsporcie dołączyły od tego roku do projektu prowadzonego przez TOYOTA GAZOO Racing Polska. Oprócz wirtualnej rywalizacji za kierownicą wyjątkowych sportowych aut Toyoty, fani marki mogą zmierzyć się również na profesjonalnych torach wyścigowych podczas cykli zawodów track day TOYOTA GR CUP oraz spotkać podczas imprez GR Zlot.

Pierwsze tytuły w Toyocie GR Supra GT3
Przedsmak końcowego starcia i walkę o ostateczne tytuły można było podziwiać już podczas 7. rundy TOYOTA GR CUP, która odbyła się 16-17 listopada na wirtualnym torze Grand Valley Highway 1. Na trasie odwzorowanej w otoczeniu kalifornijskiego wybrzeża kierowcy mieli do dyspozycji mocną i bardzo wymagającą Toyotę GR Supra GT3 Racing Concept `18.

Oczekiwana kierowców przed wyścigiem były duże i wiele zespołów już podczas tej rundy chciało zapewnić sobie korzystne rozstrzygnięcia przed końcem sezonu.

7. rundę TOYOTA GR CUP DIGITAL zdominowali kierowcy Power Canvas Racing, zdobywając aż 1330 punktów. Pomimo takiego wyniku nie byli jednak w stanie zagrozić kierowcom z Elite Racing Squad, którym do zwycięstwa w rocznej klasyfikacji wystarczyło 3. miejsce i 1145 punktów wywalczone na Grand Valley. Elite Racing Squad nie mieli sobie równych podczas poprzednich rund, dzięki czemu już na rundę przed końcem sezonu zagwarantowali sobie zwycięstwo.

Drugie miejsce zdobyli kierowcy Grip Extrem Forever i dzięki wywalczonym 1160 punktom, przeskoczyli w rocznej klasyfikacji, czwartych na Grand Valley, kierowców zespołu Arrow Team Racing Toyota Łódź, którzy zdobyli 1055 punktów.

Siódma runda nie była szczególnie udana dla zespołu Sim Racing Champions, którego kierowcy zapisali na swoje konto jedynie 935 punktów, co nie zmieniło ich pozycji w klasyfikacji generalnej.

Ciekawie zrobiło się także na dole tabeli punktowej, bo na kalifornijskiej trasie kierowcy Rally & Racing Army zdobyli 620 punktów, o 10 punktów więcej niż reprezentanci Pitbull Racing Team, dzięki czemu zachowali jeszcze szansę na przeskoczenie rywali podczas następnej rundy.

Zwycięska Toyota TS050 Hybrid na finał
Ostatni ósmy wyścig tegorocznej odsłony TOYOTA GR CUP DIGITAL odbędzie się na 21 okrążeniach słynnego belgijskiego toru Spa-Francorchamps w układzie wyścigu 24-godzinnego.

Tor Spa-Francorchamps jest uznawany za jeden z najlepszych torów wyścigowych na świecie. Obiekt jest bardzo lubiany przez kierowców z powodu jego zróżnicowanej konfiguracji, na którą składają się z wymagające zakręty, duże różnice poziomów, ale przede wszystkim długie proste świetnie nadające się do wyprzedzania. Charakterystycznym elementem wyścigów na Spa jest także zmienna pogoda, z którą również będą musieli poradzić sobie uczestnicy 8. rundy TOYOTA GR CUP DIGITAL. W trakcie wyścigu spodziewane jest wygenerowanie deszcz przez algorytm pogodowy.

Na długich prostych Spa-Francorchamps świetnie radzą sobie samochody z najmocniejszych klas. Dlatego na finał sezonu wybrano potężną Toyotę TS050 Hybrid klasy LMP1 w specyfikacji z 2016 roku. Jej podwójnie doładowany silnik V6 o pojemności 2,4 litra generuje 500 KM, co w połączeniu z kolejnymi 500 KM wytwarzanymi przez silniki elektryczne gwarantuje mnóstwo widowiskowej jazdy i liczne wyprzedzania na szybkich zakrętach toru.

TS050 Hybrid to szczególny samochód dla TOYOTA GAZOO Racing. Dzięki temu modelowi zespół zdobył Mistrzostwo Świata Producentów w sezonach 2018/2019 - 2019/2020, a w tym samym czasie jego kierowcy sięgnęli po tytuły indywidualnych Mistrzów Świata. Łącznie kierowcy Toyoty TS050 Hybrid wygrali 19 z 34 wyścigów WEC, w których brali udział, 46 razy stając na podium, 16 razy zdobywając pole position i 15 razy ustanawiając najszybsze okrążenie na torze. Zwycięską serię TS050 Hybrid kontynuuje nieprzerwanie jego następca - hipersamochód Toyota GR010 HYBRID.

Przed finałową rundą z ogromną przewagą, na pierwszym miejscu znajdują się kierowcy z Elite Racing Squad, którym już nikt nie jest w stanie zagrozić.

 

Ostatni wyścig w sezonie rozstrzygnie jednak losy drugiego i trzeciego miejsca, o które będą głównie walczyć zespoły Sim Racing Champions i Power Canvas Racing. Dużo emocji na pewno przyniesie także pojedynek pomiędzy Grip Extreme Forever i Arrows Team Racing Toyota Łódź, których dzieli obecnie tylko 5 punktów. Oba zespoły nadal mają szansę w rywalizacji o podium w klasyfikacji rocznej. Na Spa-Francorchamps warto będzie również oglądać jazdę kierowców z Pitbull Racing Team i Rally&Racing Army, którzy rywalizują o szóstą lokatę na koniec sezonu.

8. runda TOYOTA GR CUP DIGITAL rozpocznie się w najbliższy czwartek 14 grudnia o godzinie 19.00, a każdy z wyścigów czterech dywizji będzie można śledzić na żywo w serwisie YouTube>>> LINK DO TRAMSMISJI LIVE