GR News
GR News
GR News
Rozpoczęła się walka w pucharze TOYOTA GR CUP

 

Rozpoczęła się walka w pucharze TOYOTA GR CUP

TOYOTA GAZOO Racing Polska rozpoczęła trzeci sezon markowego pucharu TOYOTA GR CUP od zawodów na Torze Poznań. Niezwykle widowiskowa i emocjonująca walka pomiędzy kierowcami aut marek Toyota i Lexus toczyła się o tysięczne sekundy.

TOYOTA GR CUP to seria zawodów i wydarzeń adresowana do miłośników sportowych samochodów marek Toyota i Lexus, w szczególności kultowych modeli z linii GR. Trzeci sezon organizowanego przez TOYOTA GAZOO Racing Polska markowego pucharu łączy rywalizację ze świata sportów motorowych z e-motorsportem i motoryzacyjnymi zlotami.

TOYOTA GR CUP – jazda na torze dla każdego
Od 2015 roku TOYOTA GAZOO Racing kontynuuje dążenie do tworzenia coraz lepszych samochodów wyczynowych, wykorzystując zdobytą wiedzę i opinie kierowców do rozwoju swoich pojazdów produkcyjnych. Dzięki zaangażowaniu m.in. w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC), Mistrzostwach Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych (WEC), czy Rajdzie Dakar, powstały legendarne już modele z linii GR, jak GR Supra, GR Yaris, czy GR86. Sportowego ducha marki i idące za tym coraz lepsze wrażenia z jazdy można poczuć także na co dzień w licznych cywilnych modelach Toyoty z linii GR SPORT i Lexusa z serii F Sport.

“Toyota od lat prowadzi działalność w zakresie sportów motorowych na całym świecie. Zgodnie z filozofią rozwoju ludzi i pojazdów poprzez sport motorowy TOYOTA GAZOO Racing Polska chce by sporty motorowe i coraz lepsze samochody sportowe były dostępne dla każdego” - powiedział Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, TOYOTA GAZOO Racing Polska rozpoczęła w 2022 roku organizację otwartej serii zawodów typu track day TOYOTA GR CUP. Zmagania sportowe połączone są z popularnym cyklem Race Cup i rozgrywane są na profesjonalnych torach i obiektach sportowych, znanych m.in. z prestiżowych wyścigów krajowych i międzynarodowych. W 2023 roku rozszerzono zaangażowanie o rywalizację w świecie wirtualnego simracingu, rozgrywając pierwszy sezon TOYOTA GR CUP DIGITAL. Marka wspierając rozwój e-motorsportu, chce by każdy miłośnik motorsportu, mógł swobodnie korzystać z jej sportowego dziedzictwa i wyjątkową oferty samochodów.

“Dzięki rozwojowi imprez track day otwieramy przed posiadaczami współczesnych i klasycznych samochodów Toyoty i Lexusa nowe możliwości realizacji swoich pasji oraz czerpania czystej radości z jazdy. Obok serii zmagań na torze przenosimy się także do świata e-motorsportu, gdzie każdy może sprawdzić swoje umiejętności i rozwijać talenty bez wychodzenia z domu” - dodaje Malinowski.

Sezon TOYOTA GR CUP składa się z sześciu zawodów track day rozgrywanych od kwietnia do września. Z kolei w cyklu simracingu TOYOTA GAZOO Racing Polska planuje wprowadzić nowy format rozgrywek. Jego celem jest upowszechnienie i otworzenie rywalizacji w TOYOTA GR CUP DIGITAL dla większej grupy uczestników. Dodatkowo wszyscy uczestnicy, kibice oraz fani sportowych i wyczynowych aut marek Toyota i Lexus będą mogli lepiej się poznać podczas tradycyjnych motoryzacyjnych spotkań GR ZLOT.

Wyścigowe dziedzictwo GR Supry
Rozegrana 27 kwietnia inauguracyjna runda trzeciego sezonu TOYOTA GR CUP na słynnym Torze Poznań była niezwykle widowiskowa i emocjonująca. Walkę o tysięczne sekund toczyło pomiędzy sobą ponad 140 zawodników, z mocną reprezentacją kierowców aut marek Toyota i Lexus.

Na starcie w Poznaniu nie mogło zabraknąć stworzonej na szybkie wyścigowe tory Toyoty GR Supra. Wprowadzony do produkcji w 2019 roku samochód szybko stał się jednym z najbardziej cenionych aut w klasie GT4, osiągając rewelacyjne wyniki na torach całego świata. W zeszłym roku TOYOTA GAZOO Racing dostarczyła prywatnym zespołom wyścigowym na całym świecie już ponad 100 sztuk wyczynowej Toyoty GR Supry GT4. Zgodnie z oczekiwaniami to GR Supry były najszybszymi autami marki na torze.

Z pierwszego zwycięstwa w sezonie cieszył się Ireneusz Ludwiniak. Kierowca GR Supry przed ostatnią sesją wyścigową zmienił ustawienia zawieszenia, dzięki czemu zwyciężył w grupie GR OPEN CUP. W klasyfikacji generalnej całych zawodów GR Supra Ludwiniaka ustąpiła tylko dwóm dużo mocniejszym samochodom klasy GT3 i jedno-miejscowemu wyścigowemu bolidowi Formuły 3. W TOP 10 zawodów znalazły się jeszcze dwie GR Supry i Lexus IS 200, prowadzony przez Krzysztofa Łochunko, zdobywcę pierwszego miejsca w grupie Race & Fun.

“Bardzo dobrze, że auta zaprojektowane przez TOYOTA GAZOO Racing mogą zmierzyć się ze swoimi rywalami w realnych warunkach. Auta Toyoty i Lexusa były jednymi z najliczniej reprezentowanych marek podczas zawodów i po raz kolejny udowodniły swoje wspaniałe osiągi. Gratuluję zwycięzcom zdobytych miejsc, a wszystkim kierowcom dziękuję za świetną walkę” - powiedział Malinowski.

 

Niezwykle wyrównany pojedynek stoczyli między sobą kierowcy GR Yarisów. Już podczas sesji treningowej widać było, że walka będzie toczyła się o ułamki sekund. Najszybszym kierowcą w grupie GR YARIS CUP był Dariusz Kośmider, któremu udało się pokonać urzędującego mistrza Tomasza Sendrowskiego o jedynie 0,071 sekundy! Na trzecią miejsce w grupie swojego GR Yarisa wprowadził Olek Brzeziński, który triumfował również w klasie GR Yaris Stock Cup (dla aut Toyota GR Yaris z mniejszym zakresem przeróbek). W klasie Hachi-Roku (dla legendarnej rodziny aut GR86, GT86 i AE86) i Time Attack pierwsze miejsce zdobył Jarosław Zieliński w Toyocie GT86.

WYNIKI 1. RUNDY TOYOTA GR CUP 2024

Zawodników TOYOTA GR CUP czeka teraz chwila przerwy przed następną rundą. 29 czerwca rywalizacja przeniesie się zlokalizowany na terenie dawnego lotniska w Kamieniu Śląskim Tor Silesia Ring.

INFORMACJE i ZAPISY DO 2. RUNDY TOYOTA GR CUP 2024