GR News
GR News
GR News
TOYOTA GR CUP DIGITAL w nowej odsłonie

 

TOYOTA GR CUP DIGITAL w nowej odsłonie

Fani e-sportu i samochodów będą mogli po raz drugi spotkać się na torze i ścigać w specjalnie przygotowanym dla nich cyklu TOYOTA GR CUP DIGITAL. Z kolei zawodnicy walczący w serii track day TOYOTA GR CUP już 29 czerwca będą ścigać się na torze Silesia Ring.

TOYOTA GR CUP to seria zawodów i wydarzeń adresowana do miłośników sportowych samochodów marek Toyota i Lexus, w szczególności kultowych modeli z linii GR. Cykl powstał w 2022 roku, a w minionym sezonie rywalizację rozszerzono o ściganie się w świecie wirtualnego simracingu. Toyota, wspierając rozwój popularnych imprez track day i e-sportu, chce by każdy mógł swobodnie korzystać z jej sportowego dziedzictwa i wyjątkowej oferty samochodów.

TOYOTA GR CUP DIGITAL – jazda na torze dla każdego
TOYOTA GAZOO Racing Polska postanowiła wprowadzić w sezonie 2024 nowy format rozgrywek. Jego celem jest upowszechnienie i otworzenie rywalizacji w TOYOTA GR CUP DIGITAL dla większej grupy uczestników.

“Dzięki rozwojowi imprez w e-motorsporcie otwieramy przed miłośnikami współczesnych i klasycznych samochodów Toyoty nowe możliwości realizacji swoich pasji. Obok serii zmagań na torze przenosimy się także do świata e-motorsportu, gdzie każdy może sprawdzić swoje umiejętności i rozwijać talenty bez wychodzenia z domu” - powiedział Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe.

Platformą do prowadzenia rozgrywek w sezonie 2024 została popularna gra Forza Motorsport. Uczestnikiem TOYOTA GR CUP DIGITAL może być każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo, która ukończyła piętnasty rok życia. Współorganizatorami TOYOTA GR CUP DIGITAL 2024 są Forza Motorsport Polska i Budda Play.

Kalendarz oficjalnego e-motorsportowego pucharu TOYOTA GAZOO Racing Polska tworzy sześć rund eliminacyjnych z innym samochodem marki Toyota na każdą z nich. Do dyspozycji będą m.in. drogowe wersje GR Supry, czy legendarne wyścigowe auta GT-One i TS040 Hybrid.

Na pojedynczą rundę składają się kwalifikacje oraz wyścig finałowy. Kwalifikacje trwają 10 dni i mają za zadanie wyłonić 15 najlepszych kierowców, którzy rywalizują w finałowym 45-minutowym wyścigu.

Kalendarz TOYOTA GR CUP DIGITAL 2024:
1. runda – 01-14.07.2024 – Laguna Seca Short - Toyota GR Supra
2. runda – 15-28.07.2024 – Kyalami – Toyota Supra
3. runda – 05-18.08.2024 – Lime Rock Full – Toyota AE86 Sprinter Trueno GT-Apex
4. runda – 19.08-01.09.2024 – Nurburgring Sprint – Toyota Eagle MkIII
5. runda – 09-22.09.2024 – Le Mans Old Mulsanne Circuit - Toyota GT-One TS020
6. runda – 23.09-06.10.2024 – Spa-Francorchamps – Toyota TS040 Hybrid

Zmagania w rundach kwalifikacyjnych wyłonią 18 najlepszych uczestników (po 3 z każdej rundy), którzy będą walczyć o tytuły w wielkim finale rozegranym 20 października. Dla zwycięzców TOYOTA GR CUP DIGITAL przewidziano nagrody rzeczowe oraz możliwość spędzenia wyjątkowego dnia na torze ze sportowymi autami marki Toyota.

Rywalizacja w TOYOTA GR CUP nabiera tempa
TOYOTA GR CUP to seria zawodów typu track day adresowana do kierowców sportowych samochodów marek Toyoty i Lexus. Trzeci puchar rozgrywany jest we współpracy z popularnymi cyklami zawodów typu track day – Race Cup oraz Classicauto Cup i trwa od kwietnia do końca września.

Kierowcy samochodów z linii GR rywalizują w dwóch klasach – GR YARIS CUP i GR OPEN. Dla właścicieli pozostałych samochodów marek Toyota i Lexus została stworzona klasa Race & Fun. Dopełnieniem rywalizacji są specjalne klasy GR Yaris Stock Cup (dla samochodów Toyota GR Yaris z minimalną liczbą przeróbek), Hachi-Roku (dla wyjątkowej rodziny aut GR86, GT86 i AE86) oraz Time-Attack (dla samochodów marek Toyota i Lexus z grupy Race & Fun o pojemności silnika poniżej 3 litrów).

Drugie tegoroczne starcie w TOYOTA GR CUP rozegra się 29 czerwca na Torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. Ten popularny i nowoczesny tor posiada 3636-metrową wyścigową nitkę z dwoma długimi prostymi, z których najdłuższa liczy aż 730 metrów oraz ciasnych i technicznych 15 zakrętów.

Dominującą pozycję na tym obiekcie ma GR Supra, której wyczynowa wersja z powodzeniem rywalizuje w popularnej kategorii GT4 i szybko okazała się bardzo konkurencyjnym autem w wyścigowych seriach na całym świecie. Z kolei partie toru z ciasnymi zakrętami będą domeną zwinnego czteronapędowego GR Yarisa i lekkiego GR86. Nie zabraknie także klasycznych sportowych modeli Toyoty jak słynna MR2, która także potrafiła być najszybsza na tym torze.