GR News
GR News
GR News
Toyota GR Supra GT4. Znamy cenę

 

Toyota GR Supra GT4. Znamy cenę

Toyota z modelem GR Supra GT4 wchodzi do gry w wyścigach aut klasy GT w coraz popularniejszej klasie GT4. Model trafi do sprzedaży w Europie w marcu 2020 roku i będzie kosztował 175 tys. euro netto.

GR Supra GT4 to samochód wyścigowy oparty na modelu GR Supra - pierwszym globalnym aucie Toyota Gazoo Racing, które trafiło na rynek w tym roku i jest produkowane przez Toyota Motorsport GmbH (TMG). GT4 to kategoria dla samochodów wyścigowych spełniających wymogi homologacji SRO dla aut typy Grand Tour. Jest pozycjonowana poziom niżej od kategorii GT3, ale zyskuje coraz większą poopularność ze względu na przystępne koszty samochodów oraz rywalizacji. Toyota będzie najświeższą konstrukcją w stawce, a cena 175 tys. euro netto jest konkurencyjna.

 

Toyota GR Supra GT4. Jaką ma moc?

W GR Suprze GT4 zamonotowano trzylitrowy, sześciocylindrowy rzędowy silnik z pojedynczą turbiną typu Twin-Scroll ma wyjściowo 320 kW (430 KM), siedmiobiegową, sportową automatyczną skrzynię biegów z łopatkami do zmiany przełożeń, a także mechanizm różnicowy osi tylnej o ograniczonym poślizgu. 

Tak jak w drogowej wersji GR Supry, przednie zawieszenie to kolumny MacPhersona, z tyłu zastosowano zawieszenie wielowahaczowe, a na obu osiach są sprężyny KW. Układ hamulcowy został wzmocniony poprzez zastosowanie wyścigowych zacisków, z sześcioma tłoczkami z przodu oraz czterema z tyłu. Przedni spojler oraz tylne skrzydło są wykonane z kompozytów włókien naturalnych, dzięki czemu auto ma masę dokładnie 1350 kg.

Masa i moc samochodu są zależne od SRO Balance of Performance, czyli przepisów, które sprawiają, że rywalizacja w klasie GT4 jest wyrównana np. poprzez zmianę mocy silnika lub dodanie balastu do auta.

gr supra gt4 4 169070

Toyota GR Supra GT4. Gdzie się ścigać?

Samochody GT4 startują w różnych seriach wyścigowych na całym świecie, w tym w tak uznanych jak Super Taikyu Series w Japonii, GT4 European Series oraz VLN Endurance Championship Nürburgring w Europie, czy Michelin Pilot Challenge Series w USA. Samochód sprawdzi się też w rywaliacji w mistrzostwach krajowych, a także nadaje się do rywalizacji Endurance, bo pakiet wyposażenia do wyścigów długodystansowych dostępny jest na zamówienie.

gr supra gt4 6 904894