GR News
GR News
GR News
Toyota GR 86 samochodem bezpieczeństwa w wyścigu NASCAR

 

Toyota GR 86 samochodem bezpieczeństwa w wyścigu NASCAR

Nowa Toyota GR 86 to trzeci model z serii GR, który niedługo zadebiutuje w salonach jako model z rocznika 2022. Amerykańscy fani sportowych aut Toyoty, którzy już nie mogą się doczekać nowego coupe, mogli zobaczyć GR 86 na żywo w miniony weekend podczas wyścigu na słynnym torze Daytona. Auto wyjechało na tor w roli samochodu bezpieczeństwa.

Toyota GR 86 to nowe sportowe coupe, które dołączyło do GR Supry i GR Yarisa i zastąpi w gamie Toyoty model GT86. W miniony weekend auto pojawiło się na mistrzostwach National Auto Sport Association (NASA), które w tym roku po raz pierwszy zorganizowano na torze Daytona. „Bardzo nas cieszy, że nowy GR 86 został wybrany przez NASA na oficjalny samochód bezpieczeństwa podczas krajowych mistrzostw” – powiedział Michael Tripp, wiceprezydent Toyota Vehicle Marketing and Communications. – „Dla tego auta tor wyścigowy jest naturalnym środowiskiem. Wspaniale jest zobaczyć go na czele samochodów wyścigowych wszystkich klas na słynnej Daytonie”.

GR 86 w kolorach Toyota Gazoo Racing – czerwonym, białym i czarnym, poprowadził kolumny około 400 samochodów z całych Stanów Zjednoczonych, które startują w ponad 25 klasach. Krajowe mistrzostwa w wyścigach zostały rozegrane na torze o długości 3,81 mili, który zyskał sławę za sprawą wyścigu długodystansowego 24 Hours of Daytona, jednego z trzech najważniejszych wyścigów endurance na świecie obok Le Mans 24h i 12 Hours of Sebring.

Toyota została partnerem NASA w 2019 roku, aby zapewnić właścicielom GR Supry bezpłatne członkostwo w NASA i darmowy dzień treningu na torze. W tym roku program ten został rozwinięty i objął wszystkie samochody z serii GR. Dzięki temu przyszli posiadacze GR 86 będą mogli uczyć się pod okiem doświadczonych instruktorów precyzyjnej wyścigowej jazdy na torze.Toyota GR 86 zastąpi model GT86, który od swojej premiery w 2012 roku sprzedał się w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy. Tak jak poprzednik, jest to lekkie, tylnonapędowe coupe z 4-cylindrowym silnikiem typu bokser, który jednak będzie miał większą pojemność od poprzenika (2,4 l) i większą moc. W USA GR 86 będzie dostępne w dwóch wersjach wyposażenia i z manualną lub automatyczną skrzynią biegów.