GR News
GR News
GR News
Toyota GR86 Sportowym Samochodem Roku magazynu Top Gear

 

Toyota GR86 Sportowym Samochodem Roku magazynu Top Gear

Toyota GR86 zdobyła tytuł Top Gear Sports Car of the Year 2022. Redaktorzy legendarnego magazynu i programu telewizji BBC wprost stwierdzili, że są zachwyceni rozchwytywanym przez klientów nowym coupe Toyoty.

Otrzymując jedno z najwyższych wyróżnień brytyjskiej redakcji Top Gear, Toyota GR86 idzie w ślady swojego poprzednika, coupe GT86, który dekadę temu w tym samym konkursie został wybrany Samochodem Roku 2012. Natomiast dwa lata temu Toyota GR Yaris zdobyła uznanie redakcji słynnego brytyjskiego programu motoryzacyjnego jako Hot-Hatch Roku 2020.

Ollie Marriage, który w programie Top Gear testował model GR86, tak skomentował jazdę sportowym coupe Toyoty: „Mógłbym nim jeździć całymi dniami. Co za świetnie wyważone auto!”.

„Ten samochód wyjechał z salonów szybciej niż Porsche 911 GT3 RS. Zasłużył na to. GR86 jest zachwycającą mieszanką ulepszonych składników, które łączą się w genialną całość. Jesteśmy zachwyceni, że takie auto powstało” – podsumował Jack Rix, redaktor Top Gear.

Toyota GR86 to trzeci samochód w gamie zorientowanych na osiągi modeli GR (Gazoo Racing). Podobnie jak GR Yaris i GR Supra, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń zdobytych dzięki wieloletniemu zaangażowaniu TOYOTA GAZOO Racing w międzynarodowe sporty motorowe na najwyższym poziomie. Samochód tak bardzo spodobał się kierowcom, że wszystkie egzemplarze przekazane do sprzedaży w Wielkiej Brytanii zostały zamówione w 90 minut, zaś pula przeznaczona dla polski rynek – w 35 sekund.

Nowy model kontynuuje najlepsze tradycje swojego poprzednika – Toyoty GT86. Zachował klasyczny układ jednostki napędowej montowanej z przodu i tylnego napędu oraz wolnossący silnik typu bokser. Auto jest nieco niższe i szersze od poprzednika, ma bardzo nisko położony środek ciężkości, a kierowca siedzi o 5 mm niżej. Jego konstrukcja została wzmocniona, a sztywność nadwozia wzrosła o 50 procent. Na nową konfigurację zawieszenia składają się niezależne kolumny MacPhersona z przodu i podwójne wahacze przy tylnej osi. Pomimo większych wymiarów samochód jest lżejszy od GT86 o około 20 kg.

Wolnossący silnik typu bokser o pojemności 2,4 l generuje 234 KM mocy i 250 Nm momentu obrotowego. GR86 z sześciobiegową skrzynią manualną rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,3 sekundy (6,9 s ze skrzynią automatyczną). Maksymalna prędkość auta z manualną skrzynią to 226 km/h, a ze skrzynią automatyczną 216 km/h. Do standardowego wyposażenia należy m.in. tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Torsen oraz selektor trybów jazdy, dzięki którym auto daje ogromną radość z jazdy już od niskich prędkości.