GR News
GR News
GR News
Koncepcyjna Toyota FT-Se – elektryczny samochód sportowy nowej generacji

 

Koncepcyjna Toyota FT-Se – elektryczny samochód sportowy nowej generacji

Toyota prezentuje ekscytującą przyszłość sportowych samochodów zapewniających świetne osiągi i niezapomniane wrażenia z jazdy bez emisji spalin. Dwuosobowy koncept Toyota FT-Se z bateryjnym napędem elektrycznym wykorzystuje wiedzę zdobytą przez TOYOTA GAZOO Racing w sportach motorowych.

Nazwa samochodu to skrót od „Future Toyota Sports electric”. Koncept FT-Se prezentuje wizję samochodów sportowych Toyoty neutralnych klimatycznie. Jego smukłe, opływowe nadwozie charakterystyczne dla rasowego dwuosobowego sportowego coupe, kryje baterię trakcyjną następnej generacji o dużej mocy i pojemności.

Wysokość zaledwie 1220 mm przywodzi na myśl klasyczne samochody sportowe, które współtworzyły legendę Toyoty. Znaczna szerokość auta (1895 mm) sprawia, że model FT-Se jest mocno osadzony na drodze i przygotowany do szybkiego pokonywania zakrętów. Nowoczesna stylistyka przodu łączy ostre linie z eleganckimi zaokrągleniami, a typowy dla rasowego supersamochodu masywny tył otrzymał duży spojler. Nadwozie o długości 4380 mm zostało wpisane w kształt trapezu i dopracowane pod kątem właściwości aerodynamicznych.

Nowoczesne, minimalistyczne wnętrze z kokpitem nowej generacji wzmacniają poczucie jedności kierowcy z samochodem. Przełączniki i kontrolki są intuicyjne w obsłudze, a nisko umieszczony wyświetlacz cyfrowych zegarów zapewnia bardzo dobrą widoczność. Nowo opracowane osłony kolan chronią nogi kierowcy przed wysokimi przeciążeniami, których można doświadczyć w samochodzie sportowym w jego naturalnym środowisku – na torze wyścigowym.

Najnowsze technologie w dziedzinie elektryfikacji napędów oraz sztucznej inteligencji pozwoliły Toyocie znacząco rozwinąć pierwszy koncepcyjny model sportowego samochodu BEV, który marka zaprezentowała w 2021 roku wraz z szeroką gamą przyszłych samochodów elektrycznych. Dzięki temu, zdaniem inżynierów, auto zyska większą stabilność i precyzję prowadzenia, zoptymalizowane właściwości aerodynamiczne oraz jeszcze lepsze osiągi, co będzie przekładało się niezapomniane wrażenia z jazdy.

Nowa generacja baterii trakcyjnej o kompaktowych wymiarach i wysokiej gęstości energii to kluczowe rozwiązanie o ogromnym wpływie na sportowe osiągi modelu FT-Se. Zarówno nowa bateria, jak i ograniczenie masy i wymiarów silnika, układu przeniesienia napędu, a nawet modułu klimatyzacji pozwoliły wynieść na nowy poziom typowe dla aut sportowych walory, takie jak siła hamowania, stabilność w zakrętach czy szybkość reakcji układu kierowniczego.

Model FT-Se został opracowany w taki sposób, aby możliwe było jego ciągłe udoskonalanie poprzez aktualizacje oprogramowania samochodu. Co więcej, system operacyjny auta daje możliwość indywidualnego dostosowania funkcji samochodu do upodobań i stylu życia kierowcy, oferując wiele wygodnych funkcji. Toyota uważa, że samochody przyszłości będą dla użytkowników czymś znacznie więcej niż środkiem transportu, stając się integralną częścią ich stylu życia. Koncept FT-Se ma być jedynym w swoim rodzaju bezemisyjnym samochodem sportowym.

Toyota FT-Se została zaprezentowana po raz pierwszy 26 października na targach Japan Mobility Show 2023 w Tokio. Auto zadebiutowało razem z koncepcyjnym SUV-em nowej generacji Toyota FT-3e z bateryjnym napędem elektrycznym. Oba pojazdy stanowią zapowiedź przyszłości motoryzacji opartej na najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie elektryfikacji napędów i sztucznej inteligencji, dzięki którym samochody zyskają zupełnie nowe możliwości i wniosą nowe wartości do życia użytkowników.