GR News
GR News
GR News
Rafał Pokora – polski inżynier w Toyota Motorsport

 

Rafał Pokora – polski inżynier w Toyota Motorsport

Jak to jest być inżynierem jednego z najlepszych zespołów wyścigowych na świecie? Odpowiedź na to pytanie z pewnością zna Rafał Pokora, Polak, który pracuje w Toyota Motorsport GmbH i przygotowuje bolidy TS050 Hybrid do startów w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych.

pit stop bolidu ts050 w czasie rundy WEC w Szanghaju
Rafał Pokora opiekuje się bolidem TS050 #8

Wielka odpowiedzialność

Rafał Pokora jest jednym z inżynierów w dziale badawczo-rozwojowym. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za bolid TS050 Hybrid o oznaczeniu #8. Wielka odpowiedzialność. Polak odpowiada m.in. za specyfikację techniczną samochodu i przygotowanie bolidu do startów w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych, a także za komunikację z kierowcą i konstrukcję strategii w czasie wyścigu.

Rafał Pokora polski inżynier w Toyota Motorsport
Polski inżynier od dziecka interesował się samochodami

Człowiek z pasją

Polski inżynier od małego interesował się samochodami. Po technikum podjął świadomy wybór – rozpoczął studia na Politechnice Poznańskiej, na kierunku mechanicznym. Jak sam przyznaje „bardziej mnie interesowało to, co powoduje, że te auta są takie szybkie, niż ich prowadzenie”. Tak właśnie Polak znalazł się w Toyota Motorsport GmbH i świecie wyścigów WEC.

Zespół Toyota Gazoo Racing w czasie rundy WEC w Szanghaju 2017
Na inżynierach Toyoty spoczywa wielka odpowiedzialność

Wiele wyzwań

Pokora tłumaczy, że przygotowania do startów w WEC czy Le Mans są bardzo długie i żmudne. Inżynierowie muszą przeprowadzić wiele symulacji i obliczeń. „Tor tylko przekłada to, co zrobiono w fabryce, na rezultat” - mówi. I dodaje - „Długość wyścigu jest wyzwaniem samym w sobie. To nie jest półtoragodzinny wyścig jak w Formule 1, to wyścig 6-godzinny, a Le Mans – 24-godzinny. Wyzwanie dla technologii, dla samochodów, dla kierowców i dla siebie samego”.

Poniżej nagranie pełnego wywiadu z naszym rodakiem.