GR News
GR News
GR News
Toyoty GR010 HYBRID najszybsze na torze Fuji Speedway

 

Toyoty GR010 HYBRID najszybsze na torze Fuji Speedway

Zespół TOYOTA GAZOO Racing jest coraz bliżej obrony mistrzowskiego tytułu w wyścigach długodystansowych. Dwie Toyoty GR010 HYBRID zajęły dwa najwyższe stopnie podium rozgrywanego w Japonii wyścigu 6 Hours of Fuji.

Po raz pierwszy od 2019 roku najlepsi kierowcy z mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych rywalizowali w Japonii. Tor Fuji Speedway po raz kolejny okazał się bardzo szczęśliwy dla reprezentantów zespołu TOYOTA GAZOO Racing, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce. To już ósme zwycięstwo samochodu Toyoty w dziewięciu startach w WEC na japońskim obiekcie.

 

Jako pierwsze linię mety przekroczyło auto z numerem 8, za którego kierownicą w tym sezonie zmieniają się Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa. Zwycięzcy 24-godzinnego wyścigu w Le Mans zapisali sobie już drugi triumf w tym sezonie i w klasyfikacji generalnej kierowców zajmują ex aeqo pierwsze miejsce z zawodnikami Alpine.

„To szczególne uczucie wygrać po raz kolejny na domowym dla twojego zespołu torze. Przez cały weekend nie mieliśmy żadnych problemów, nie popełniliśmy żadnych błędów, pit stopy przebiegały błyskawicznie i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Przed ostatnim wyścigiem sezonu mamy duże szanse na tytuł. Zrobimy wszystko, by zakończyć sezon zwycięstwem” – powiedział Buemi.

Na drugiej lokacie wyścig na torze Fuji Speedway ukończyli Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López w Toyocie GR010 HYBRID z numerem 7. Tym samym TOYOTA GAZOO Racing zdobyło maksymalną liczbę punktów i przed finałową rundą sezonu jest liderem klasyfikacji zespołowej z przewagą 26 punktów nad Alpine.

„Rywalizacja w klasie Hypercar jest bardzo zacięta, ale nasz weekend był bezproblemowy. Zrobiliśmy to, co do nas należało, a teraz skupiamy się już na ostatnim wyścigu sezonu. Nasz cel jest jasny: zdobyć tytuły mistrzowskie w obu klasyfikacjach” – powiedział Kobayashi, który rolę kierowcy wyścigowego dzieli z funkcją szefa zespołu.

Gratulacje zespołowy złożył Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation i założyciel zespołu. „Dziękuję wszystkim członkom zespołu za tak świetne wyniki, a kibicom za stworzenie tak wyjątkowej atmosfery na torze Fuji Speedway dla GR010 HYBRID, które po raz pierwszy ścigały się w Japonii” – podsumował Toyoda.

W kalendarzu WEC jest jeszcze tylko jedna runda. Finał sezonu zaplanowano na 12 listopada w Bahrajnie. Ostatni wyścig w 2022 roku odbędzie się na dystansie 8 godzin.

Wyniki 6 Hours of Fuji:
1. #8 TOYOTA GAZOO Racing 232 okrążeń
2. #7 TOYOTA GAZOO Racing +1min 8,382 sek.
3. #36 Alpine Elf Team (Negrao/Lapierre/Vaxiviere) +2 okr.
4. #93 Peugeot TotalEnergies (Di Resta/Jensen/Vergne) +7 okr.
5. #31 WRT (Galael/Frijns/Vanthoor) +7 okr.
6. #38 JOTA (Gonzalez/Da Costa/Stevens) +8 okr.