GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing z mistrzostwem świata producentów po 6 Hours of Fuji

 

TOYOTA GAZOO Racing z mistrzostwem świata producentów po 6 Hours of Fuji

Zespół Toyoty odniósł spektakularne podwójne zwycięstwo w domowym wyścigu 6 Hours of Fuji, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Świata Producentów w Mistrzostwach FIA w Wyścigach Długodystansowych (WEC). Dwie zwycięskie załogi hipersamochódów Toyota GR010 HYBRID umocniły się na pozycji liderów i wiceliderów mistrzostw w przedostatnim wyścigu sezonu.

Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López, prowadząc na zmianę Toyotę GR010 HYBRID z nr 7, odnieśli wyjątkowe zwycięstwo na rodzimym dla Toyoty torze Fuji Speedway. W pełnym zwrotów akcji i trzymającym w napięciu do samego końca wyścigu druga załoga TOYOTA GAZOO Racing w składzie Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa doprowadziła Toyotę GR010 HYBRID z nr 8 na drugiej pozycji, zaledwie 39,119 sekundy za kolegami z zespołu.

Na oczach rekordowej liczby 54 700 kibiców, TOYOTA GAZOO Racing wywalczyła piąte z rzędu Mistrzostwo Świata Producentów w WEC. Łącznie jest to szósty tytuł dla marki od 2012 roku, początku rozgrywania WEC.

Tor Fuji Speedway jest wyjątkowy dla Toyoty nie tylko z powodu bliskości Higashi-Fuji Technical Cente, w której powstał układ napędowy do GR010 HYBRID, ale także rekordu zwycięstw, który japońska marka na nim odniosła. Po sukcesie Conwaya, Kobayashiego i Lópeza Toyota ma już na swoim koncie 16 zwycięstw na Fuji w klasyfikacji producentów, 10 od początku rozgrywania WEC, z czego 6 kolejnych nieprzerwanie od 2016 roku.

Czwarte zwycięstwo w sezonie (po 1000 miles of Sebring, 6 Hours of Spa-Francorchamps i 6 Hours of Monza) załogi Conway, Kobayashi i López daje im szansę na walkę o trzeci mistrzowski tytuł (2019/2020, 2021) w klasyfikacji kierowców. Brytyjsko-japońsko-argentyńskie trio musi jednak odrobić 15 punktów do prowadzących w klasyfikacji kolegów z zespołu Buemiego, Hartleya i Hirakawy, którzy po trzech drugim miejscach (1000 miles of Sebring, 6 Hours of Spa-Francorchamps i Le Mans 24H) i wygranej w 6 Hour of Portimao są na bardzo dobrej drodze do zdobycia mistrzowskiego tytułu drugi rok z rzędu. Podczas ostatniego w sezonie wyścigu 6 Hours of Bahrain do zdobycia jest maksymalnie 39 punktów, co sprawia, że walka o mistrzowski tytuł rozegra się pomiędzy kierowcami TOYOTA GAZOO Racing.

Kierowcy Toyot GR010 HYBRID już od treningów i kwalifikacji prezentowali znakomite tempo na Fuji Speedway, zdobywają w kwalifikacjach dwa pierwsze miejsca na polach startowych do wyścigu. Jednak sam wyścig nie przebiegał już tak łatwo i pewnie.

Już na starcie wyścigu Conway w GR010 HYBRID z nr 7 został zepchnięty na trzecią pozycję, a Buemi w GR010 HYBRID z nr 8 spadł na szóstą, gdy został uderzony przez rywala na pełnym chaosu i nieprzewidzianych zdarzeń pierwszym zakręcie. Po wznowieniu wyścigu na pierwszym okrążeniu od zjazdu samochodu bezpieczeństwa Conway został wypchnięty z toru podczas walki o drugie miejsce i spadł na czwartą pozycję, podczas gdy Buemiemu udało się wyprzedzić jednego z rywali i awansować na piątą pozycję.

Emocje wzrosły po pierwszych zmianach kierowców około drugiej godziny wyścigu. López w GR010 HYBRID z nr 7 natychmiast ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu i szybko zbliżył się do prowadzącej załogi. Hirakawa w GR010 HYBRID z nr 8 również zmniejszył dystans do rywali i zajmował trzecie miejsce.

López nieustannie szukał sposobu na wyprzedzenie lidera, a po serii bardzo szybkich okrążeń Hirakawy czołową trójkę wyścigu dzieliła już zaledwie sekunda. Ostatecznie pod koniec czwartej godziny wyścigu Hirakawa po spektakularnym wyprzedzaniu objął prowadzenie w wyścigu.

Kilka minut później, podczas ostatniej zmiany kierowców, Hartley w GR010 HYBRID z nr 8 objął prowadzenie, a Kobayashi w GR010 HYBRID z nr 7 był bardzo blisko drugiego miejsca. Teraz to Kobayashi był najszybszym kierowcą na torze i szybko wyprzedził załogi przed nim, obejmując prowadzenie w wyścigu i zwiększając sukcesywnie swoją przewagę nad Hartleyem, który musiał odpierać ataki rywali w ostatniej godzinie wyścigu.

Kobayashi kontrolował końcówkę wyścigu i po 229 okrążeniach jako pierwszy przekroczył linię mety, zdobywając dla TOYOTA GAZOO Racing dziewiąte zwycięstwo w dziesięciu rozegranych wyścigach WEC na Fuji Speedway. Hartley pewnie przekroczył metę na drugiej pozycji.

Po zakończeniu wyścigu do kierowców dołączył Prezes Toyoty i TOYOTA GAZOO Racing Europe Koji Sato, by wspólnie świętować wygraną w wyścigu i zdobycie tytułu Mistrza Świata Producentów. “W ten weekend rywalizacja odbywała się nie tylko WEC, ale także All Japan Rally Team walczył w mistrzostwach na Hokkaido z Morizo, a TOYOTA GAZOO Racing WRT mierzyła się z rywalami w Grecji. Chociaż te pola rywalizacji są różne, to łączy nas w nich wspólne zamiłowanie, by poprzez sporty motorowe dawać ludziom więcej radości i emocji. Chcemy ulepszać nasze samochody poprzez sporty motorowe i uszczęśliwiać tym samym naszych klientów. Z tą ideą jako punktem wyjścia, będziemy nadal chcieli dawać radość kibicom poprzez naszą aktywność w WEC”. - powiedział po zakończonym wyścigu Koji Sato, Prezes Toyoty i TOYOTA GAZOO Racing Europe.

Po Fuji sezon WEC zakończy wyścig 8 Hour of Bahrain, który odbędzie się 4 listopada.

Wyniki 6 Hours of Fuji:
1. #7 TOYOTA GAZOO Racing 229 laps
2. #8 TOYOTA GAZOO Racing +39.119secs
3. #6 Porsche Penske (Estre/Lotterer/Vanthoor) +47.768secs
4. #50 Ferrari AF Corse (Fuoco/Molina/Nielsen) +1 lap
5. #51 Ferrari AF Corse (Pier Guidi/Calado/Giovinazzi) +1 lap
6. #38 Hertz Team Jota (Da Costa/Stevens/Ye) +1 lap