GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing testuje bezemisyjne paliwa przyszłości. Wodór szansą dla silników spalinowych

 

TOYOTA GAZOO Racing testuje bezemisyjne paliwa przyszłości. Wodór szansą dla silników spalinowych

TOYOTA GAZOO Racing, sportowe ramię koncernu Toyota, nie tylko zdobywa tytuły w najbardziej prestiżowych cyklach mistrzowskich na świecie, ale pracuje nad technologiami, które pomogą w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Od 2021 roku testuje silniki spalinowe zasilane wodorem.

Toyota to obecnie największy producent samochodów osobowych na świecie i jedna z najbardziej innowacyjnych firm z sektora motoryzacyjnego. Tylko w 2022 roku Toyota zarejestrowała 3000 patentów w USA. Koncern od lat pracuje nad alternatywnymi napędami wykorzystującymi ekologiczne źródła energii. Już w 1996 roku marka opracowała pierwszy samochód napędzany wodorem bazujący na modelu RAV4, a w 2014 roku wprowadziła do sprzedaży Toyotę Mirai, samochód elektryczny zasilany ogniwami paliwowymi. Druga generacja tego auta, zaprezentowana w 2021 roku, jest dostępna w Polsce.

TOYOTA GAZOO Racing poligonem doświadczalnym
Dla koncernu Toyota kluczową rolę w testowaniu innowacyjnych rozwiązań ma sportowe ramię TOYOTA GAZOO Racing. Rajdy i wyścigi samochodowe to najlepsze miejsce do sprawdzania nowych technologii w najtrudniejszych warunkach i przygotowanie ich do wprowadzenia w modelach dostępnych w salonach. Doświadczenia zdobyte w motorsporcie trafiają nie tylko do modeli sportowych z serii GR, ale są potem powszechnie stosowane w całej gamie koncernu.

Wodorowy silnik spalinowy w GR Corolli H2 Concept
Japońska seria wyścigowa ENEOS Super Taikyu daje Toyocie możliwość eksperymentowania z nisko - lub bezemisyjnymi napędami oraz z wykorzystaniem ekologicznych paliw przyszłości. W 2021 roku w modelu Toyota GR Corolla H2 Concept zadebiutował silnik spalinowy napędzany wodorem. Jednostka napędowa to stosowany w hot hatchu GR Yaris trzycylindrowy silnik 1.6 z turbodoładowaniem, który dostosowano do zasilania wodorem. Przez dwa sezony pracowano nad udoskonaleniem konstrukcji oraz procesu tankowania i przez ten czas udało się poprawić wynik w 24-godzinnej rywalizacji na torze Fuji aż o 120 okrążeń.

TOYOTA GAZOO Racing testuje bezemisyjne paliwa przyszłości. Wodór szansą dla silników spalinowych
W maju 2023 roku w rywalizacji zadebiutowała GR Corolla H2 Concept zasilana ciekłym wodorem, co jest ogromnym krokiem naprzód w pracach nad wodorowym silnikiem spalinowym. Auto nadal korzysta z tego samego silnika, ale zastosowanie ciekłego wodoru skróciło czas pitstopów i umożliwiło umozoiwiło uzupełnianie paliwa w tym samym miejscu co auta korzystające z paliw konwencjonalnych. Ciekły wodór nie wymaga też tak dużej liczby urządzeń dodatkowych jak wodór w formie gazowej, a przestrzeń potrzebna na instalację aparatury jest czterokrotnie mniejsza niż wcześniej. Co więcej, brak konieczności sprężania gazu oznacza, że można zatankować wiele aut jedno po drugim.

Wodorowy GR Yaris na rajdowych odcinkach specjalnych
Wodorowy silnik spalinowy trafił już też do innych samochodów koncernu. W Japonii był sprawdzany w prototypowej Corolli Cross, a podczas Rajdu Belgii zaprezentowano GR Yarisa H2 Concept. Samochód po trasie rundy mistrzostw świata prowadził prezes koncernu Toyota Akio Toyoda, a jego pilotem był czterokrotny mistrz świata Juha Kankkunen. Fin miał też okazję samemu sprawdzić auto z fotela kierowcy.

„Silnik wodorowy generował solidny moment obrotowy, dzięki czemu daje podobne odczucia jak silnik spalinowy. Ze względu na zerową emisję CO2 uważam, że silniki wodorowe staną się jedną z opcji osiągnięcia neutralności węglowej nie tylko w świecie sportów motorowych, ale także w cywilnych autach" - powiedział Kankkunnen, podczas Rajdu w Belgii.

Za kierownicą wodorowego GR Yarisa H2 Concept podczas Goodwood Festival of Speed zasiadł ceniony aktor Rowan Atkinson, który komplementował nowy napęd Toyoty. „Samochód jest niesamowicie szybki i daje niesamowitą frajdę. Samochody elektryczne wykorzystywane w motorsporcie nie dają tych wrażeń dźwiękowych, co auta z silnikami spalinowymi. A dźwięk to jest to, co uwielbiają fani rajdów i wyścigów” – powiedział.

Wodorowa przyszłość Le Mans 24h
Podczas majowego 24-godzinnego wyścigu na torze Fuji prezydent TMC Koji Sato oraz Pierre Fillon, prezes ACO, organizator wyścigu Le Mans 24h, zapowiedzieli, że od 2030 roku samochody najwyższej kategorii w tym legendarnym wyścigu mają korzystać z wodoru. Rozważane jest wprowadzenie technologii ogniw paliwowych albo wykorzystania silnika spalinowego zasilanego wodorem w formie ciekłej lub gazowej, tak jak ma to miejsce w GR Corolli H2 Concept.

Pełna gama aut sportowych z napędami alternatywnymi
Podczas tegorocznego Goodwood Festival of Speed Toyota pokazała nie tylko wodorowego Yarisa, ale zaprezentowała całą gamę aut zasilanych ekologicznymi paliwami. Fani motoryzacji mogli podziwiać Toyotę GR Suprę GT4 Evo wykorzystującą syntetyczne e-paliwo, prototypowy samochód wyścigowy na wodór GR H2 Racing Concept a także Mirai Sport Concept, czyli sportową wersję auta elektrycznego zasilanego ogniwami paliwowymi na wodór.

„Dążymy do osiągnięcia neutralności klimatycznej w rajdach i wyścigach, nie rezygnując z osiągów czy emocji związanych z każdym aspektem motorsportu. Nasz prototypowy samochód GR H2 Concept łączy w sobie wszystko to, co kochają fani,czyli dźwięk, moc i dynamikę" – podsumował Toyoda.