GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing jedzie po tytuły w Bahrajnie

 

TOYOTA GAZOO Racing jedzie po tytuły w Bahrajnie

Dwie załogi w Toyotach GR010 HYBRID będą walczyć 4 listopada o mistrzostwo świata kierowców podczas wyścigu 8 Hours of Bahrain. TOYOTA GAZOO Racing zamierza zakończyć sezon Mistrzostw Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych 2023 kolejnym sukcesem, zdobywając komplet zwycięstw w WEC.

Zespół TOYOTA GAZOO Racing zapewnił sobie już miesiąc temu mistrzostwo świata producentów w przedostatnim wyścigu sezonu, na rodzimym dla marki torze Fuji Speedway. Teraz Toyota chce zakończyć ekscytujący sezon rywalizacji hipersamochód zdobyciem mistrzowskiej korony również wśród kierowców.

Załoga GR010 HYBRID z nr 7 w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López dążą do ustanowienia nowego rekordu pięciu zwycięstw w jednym sezonie WEC. Trio utrzymuje presję na rywalach w walce o trzeci tytuł mistrzów świata w ciągu czterech ostatnich sezonów. "To był jak dotąd ekscytujący sezon i wszyscy w zespole cieszyli się z walki z naszymi nowymi konkurentami w hipersamochodach. Mamy jeszcze jeden duży cel do osiągnięcia w Bahrajnie, a jest nim tytuł wśród kierowców. Nie będzie to łatwe, ale będziemy walczyć i spróbujemy zdobyć nasze piąte zwycięstwo w tym sezonie. Najważniejsze jest, aby jeden z naszych samochodów zdobył tytuł i wszyscy będą ciężko pracować, aby to osiągnąć. Przygotowaliśmy się dobrze i nie możemy się doczekać." - mówi Kamui Kobayashi, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing w WEC i kierowca Toyoty GR010 HYBRID z nr 7.

Dzięki ostatniemu zwycięstwu w wyścigu 6 Hours of Fuji Conway, Kobayashi i López zmniejszyli do 15 pkt stratę do liderów klasyfikacji, czyli ich kolegów z zespołu, Sébastiena Buemiego, Brendona Hartleya i Ryo Hirakawy. Jednak załoga GR010 HYBRID z nr 8 nie musi zwyciężać i może zagwarantować sobie drugie z rzędu mistrzostwo świata, zajmując drugą lokatę w Bahrajnie, niezależnie od wyników innych załóg.

Konkurenci TOYOTA GAZOO Racing posiadają już tylko matematyczne szanse na pokrzyżowanie tych planów. Trzecia załoga w stawce posiada 36 punktów straty, a czwarta 31 punktów, podczas gdy maksymalnie do zdobycia w Bahrajnie jest 39 punktów.

Tor Bahrain International Circuit od lat jest szczęśliwym i obfitującym w sukcesy miejscem dla Toyoty. Od 2012 roku marka wygrała tu 8 z 11 wyścigów WEC, a teraz zamierza po raz siódmy z rzędu zająć pierwsze miejsce na podium i po raz szósty drugie. “"Bahrajn to niesamowite miejsce na finał sezonu i jest to dla mnie szczególne miejsce, ponieważ wygrałem tam dwa mistrzostwa. To bardzo świetny tor, który oferuje wszystkiego po trochu: długie proste z możliwością wyprzedzania, szybkie zakręty i zmiany wysokości. Wyścigi w nocy są również czymś wyjątkowym, więc nie mogę się doczekać, aby tam pojechać i walczyć o mistrzostwo". - mówi Sébastien Buemi, kierowca Toyoty GR010 HYBRID z nr 8.

Wyścigowa nitka o długości 5,412 km ma 15 trudnych technicznie zakrętów i jest szczególnie wymagająca dla opon. Rywalizacja w Bahrajnie będzie jeszcze trudniejsza ze względu na zmienne warunki spodziewane podczas sobotniego wyścigu, który rozpocznie się wczesnym popołudniem przy upalnej pogodzie i potrwa do nocy, gdy temperatura spadnie po zachodzie słońca.

Czwartkowy trening obejmie popołudniową sesję przy dziennym świetle i wieczorną sesję po zmroku, aby załogi mogły przygotować się do zmiennych warunków. Piątkowe kwalifikacje zostaną rozegrane już po zachodzie słońca i zostaną poprzedzone jeszcze jedną sesją treningową rozgrywaną po południu. Sobotni wyścig rozpocznie się o 14:00 czasu lokalnego (16:00 CET).

Obecność TOYOTA GAZOO Racing na torze w Bahrajnie nie ograniczy się tylko do 8-godzinnego wyścigu w Bahrajnie. W niedzielę zespół weźmie udział w testach dla nowych zawodników chcących startować w WEC. Za kierownicą Toyoty GR010 HYBRID zasiądzie m.in. gwiazda LMP2, 17-letni Josh Pierson, który będzie najmłodszym kierowcą hipersamochodu. W testach Toyoty udział wezmą także Jack Hawksworth i Ben Barnicoat, którzy w 2023 roku zdobyli Lexusem RC F GT3 tytuł w IMSA WeatherTech SportsCar Championship GTD Pro.