GR News
GR News
GR News
TOYOTA GAZOO Racing gotowa do obrony mistrzowskich tytułów

 

TOYOTA GAZOO Racing gotowa do obrony mistrzowskich tytułów

Zespół Toyoty rozpocznie 2 marca w Katarze walkę o szósty z rzędu komplet mistrzowskich tytułów w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC). Dwie załogi w udoskonalonych Toyotach GR010 HYBRID zmierzą się z największą w historii stawką rywali wśród prototypów klasy Hypercar.

Toyota dominowała w ostatnich sezonach FIA WEC, wygrywając pięć razy z rzędu w 24h Le Mans, a także zdobywając pięć ostatnich tytułów w klasyfikacji kierowców oraz zespołów w światowym czempionacie. Składający się z ośmiu wyścigów sezon 2024 będzie dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing największym wyzwaniem od czasu wprowadzania klasy Hypercar.

W nowym sezonie FIA WEC wystartuje aż 19 aut w najwyższej kategorii, a do walki pomiędzy Toyotą, Cadillakiem, Ferrari, Peugeotem, czy Porsche dołączają nowi producenci jak Alpine, BMW, Isotta Fraschini i Lamborghini. "Rywalizacja w klasie Hypercar będzie w tym sezonie wymagająca bardziej niż kiedykolwiek i już nie możemy się jej doczekać. Będzie trudniej odnieść sukces, ale to czyni go wyjątkowym i wszyscy jesteśmy mocno zmotywowani. W zeszłym roku wygraliśmy mistrzostwa świata, ale nie udało nam się zwyciężyć w Le Mans, co jest naszym największym celem na ten sezon”. - mówi Kamui Kobayashi, dyrektor zespołu TOYOTA GAZOO Racing w FIA WEC.

Zwycięska konstrukcja Toyoty, GR010 HYBRID Hypercar, który triumfował w 16 z 19 wyścigów WEC od swojego debiutu w 2021 roku, otrzymał na nowy sezon nie tylko usprawnienia, ale także całkowicie nowe barwy.

Matowa czarna kolorystyka o nazwie “Prototype” reprezentuje zaangażowanie TOYOTA GAZOO Racing w tworzenie coraz lepszych samochodów do sportów motorowych, ich ciągłą ewolucję oraz udoskonalanie technologii hybrydowych poprzez rywalizację w wyścigach długodystansowych.

Konstrukcyjne zmiany w GR010 HYBRID ograniczyły się głównie do modyfikacji wybranych komponentów wewnętrznych, mających na celu zoptymalizowanie auta pod kątem niezawodności. Z zewnątrz wyróżnikiem modelu na sezon 2024 są nowe przednie reflektory. Zmieniono w nich diody LED, by zmniejszyć odblaski i zapewnić kierowcom lepszą widoczność w nocy oraz w deszczowych warunkach.

Toyota GR010 HYBRID otrzymała także po raz pierwszy złącze do tankowania po lewej stronie. Ten zabieg ma skrócić czas postoju podczas pit stopów na torach w Austin i São Paulo, gdzie rywalizacja odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zgodnie z zaangażowaniem TOYOTA GAZOO Racing w dążenie do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości sportów motorowych, GR010 HYBRID tankowane będą w 100% odnawialnym biopaliwem, które zmniejsza emisję CO2 o co najmniej 65%.

 

Za kierownicą pierwszego z dwóch ulepszonych GR010 HYBRID z nr 7 zasiądzie doświadczona i sprawdzona załoga. Dyrektorowi zespołu Kamui Kobayashiemu towarzyszyć będzie obecny w zespole od 10 lat Mike Conway. Dołączy do nich Nyck de Vries, który dotychczas był kierowcą testowym i rezerwowym Toyoty.

Urzędujący mistrzowie świata Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa będą walczyć o trzecią z rzędu koronę, prowadząc GR010 HYBRID z nr 8. Buemi i Hartley to najbardziej utytułowani kierowcy w historii WEC z czterema tytułami. Hirakawa z kolei ma na swoim koncie mistrzostwo świata w każdym ze swoich dwóch sezonów w klasie Hypercar. “W wyścigach długodystansowych sukces to nie tylko osiągi. Potrzebna jest także praca zespołowa, w której wszyscy mechanicy, inżynierowie i kierowcy współpracują perfekcyjnie. Nasze doświadczenie jest naszym głównym atutem, ale oprócz tego intensywnie przygotowywaliśmy się do nowego sezonu, więc uważam, że jesteśmy gotowi”. - dodaje Kobayashi.

Najnowszy GR010 HYBRID zadebiutował publicznie podczas oficjalnych testów przedsezonowych WEC Prologue, które odbyły się na torze Lusail International Circuit w Katarze kilka dni temu. Zespół TOYOTA GAZOO Racing miał do czynienia z tym obiektem po raz pierwszy podczas przedsezonowej sesji testowej pod koniec listopada ubiegłego roku.

Tor o długości 5,380 km będzie w najbliższy weekend również gospodarzem inaugurujących sezon zawodów Qatar 1812 KM. Główny wyścig odbędzie się w sobotę 2 marca, a jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 11:00 czasu lokalnego (9:00 czasu środkowoeuropejskiego). Długodystansowa rywalizacja będzie prowadzona przez 1812 km - nawiązując do Święta Narodowego Kataru obchodzonego 18 grudnia lub maksymalnie 10 godzin.

Po zmaganiach w Katarze zawodników i kibiców FIA WEC czeka europejska część sezonu, na którą składają się rundy we włoskiej Imoli (21 kwietnia), w belgijskim Spa-Francorchamps (11 maja) oraz słynny 24-godzinny wyścig Le Mans (15-16 czerwca). Następnie rywalizacja w FIA WEC przeniesie się za Atlantyk, gdzie rozegrane będą imprezy w brazylijskim São Paulo (14 lipca) i amerykańskim Austin w Teksasie (1 września). Na zakończenie sezonu rozegrany zostanie domowy dla TOYOTA GAZOO Racing wyścig na torze Fuji Speedway (15 września), a następnie tradycyjny finał sezonu w Bahrajnie (2 listopada).